Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Wszystko o Pilskiej Karcie Seniora. Podpowiadamy: dla kogo i gdzie można ją wyrobić?

TR
foter.com
Piła dołączyła do miast, w których funkcjonują karty zniżkowe dla seniorów. Program Pilska Karta Seniora rusza po wakacjach, a już niedługo będzie można złożyć wniosek o jej wydanie.

Starzeje się Europa, starzeje się Polska, starzeje się też Piła. Co czwarty pilanin ma 60 i więcej lat - tak wynika z danych na koniec 2016 roku. W jakiej rzeczywistości żyją?

- Osoby na emeryturze ograniczają swoje oczekiwania i potrzeby do tych podstawowych i nie oczekują od życia niczego więcej - to smutne wnioski z raportu “Po co seniorom kultura? Badania kulturalnych aktywności osób starszych” opracowanego przez Regionalne Obserwatorium Kultury - Centrum Badawcze UAM.

Czego im brakuje? Na liście braków na drugim miejscu wymienili zniżki i karnety do kin, teatrów, czy muzeów. Uczestnictwo w życiu kulturalnym to dla nich nie tylko kwestia odpowiedniej oferty, ale najczęściej kwestia ceny.

Nawet w tak bogatym mieście jak Poznań jak wynika z raportu “Diagnoza potrzeb i oczekiwań mieszkańców Poznania powyżej 50. roku życia” prawie połowa respondentów na pytanie co uniemożliwia lub ogranicza im uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych podała „brak wystarczających środków finansowych”. Niewykluczone, że podobny wynik byłby w Pile.

Uczestnictwo w życiu kulturalnym to dla nich nie tylko kwestia odpowiedniej oferty, ale najczęściej kwestia ceny

Stąd pomysł nie tylko w Pile wprowadzenia kart zniżkowych dla seniorów. W zależności od miasta mieszkańcy 60+ mogą liczyć nie tylko na tańsze bilety do kina czy na basen, ale także na zniżki w restauracjach i kawiarniach, gabinetach kosmetycznych, u dostawców internetu, w siłowniach. Jak będzie w Pile? Okaże się we wrześniu. Miasto liczy, że nie zabraknie mu partnerów. Jako jeden z pierwszych swój akces do programu zgłosił Kogut.Coaching; seniorzy będą mogli liczyć na sesje life coachingu ze zniżką.

A już niedługo będzie można wyrobić sobie Pilską Kartę Seniora. Prawo do niej ma każdy pilanin, który ukończył 60 lat. Karta będzie bezpłatna i bezterminowa. I będzie funkcjonować w postaci hologramu na Pilskiej Karcie Miejskiej, co oznacza, że posiadacze PKM nie będą musieli wyrabiać nowej karty.

Wystarczy, że zgłoszą się ze swoją kartą do Biura Obsługi Klienta MZK na Alei Piastów, do Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miasta czy Biura Obsługi Klienta w galerii “IBI”. Osoby, które Pilskiej Karty Miejskiej nie mają, będą musiały złożyć wniosek o jej wydanie: bez PKM nie ma Karty Seniora.

- Problemy emerytów są problemami nas wszystkich - przekonuje Leszek Łado, przewodniczący Rady seniorów w Pile. - Co to znaczy być seniorem w Pile? Czy łatwo być seniorem w Pile? We wrześniu chcemy zorganizować coś na kształt kongresu seniorów, który ma odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć włodarzom, co jeszcze warto zrobić? Na pewno sporo zostało już zrobione, bo emeryt, który chce być aktywny, ma ku temu w Pile wiele sposobności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto