MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pilska pisarka Elżbieta Cherezińska laureatką nagrody ministra

Joanna Dróżdż
Arch. prywatne
Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w kategorii ,,Literatura”. W tej dziedzinie, wyróżniony został także popularny pisarz, publicysta i dziennikarz Bronisław Wildstein

Gala wręczenia nagród odbyła się 15 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Nagrody przyznano w szesnastu kategoriach, a wśród nagrodzonych znaleźli się tak znani artyści jak: Marian Dziędziel, Jan Englert czy Emilian Kamiński. Jak podkreślał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński cechą tych nagród jest ich wielobarwność. I rzeczywiście, oprócz klasycznych sztuk takich jak teatr, film czy taniec, wyróżnienia przekazano także na ręce między innymi twórców sztuk cyfrowych. Niektórzy mecenasi i ambasadorzy polskiej kultury zostali nagrodzeni za całokształt swej twórczości, inni zaś - za konkretne, istotne z punktu widzenia upowszechniania sztuki i naszego narodowego dziedzictwa dokonania.

Elżbieta Cherezińska to osoba jak najbardziej właściwa w tym gronie. Jej książki o burzliwych losach Piastów w wielu ludziach na nowo odrodziły pasję czytania. W swoich powieściach stara się opisać historie, na temat których milczą oficjalne kroniki, choć dba także o historyczne detale. Życie prywatne pierwszych władców? Niewygodne fakty przemilczane przez nadwornych kronikarzy? Takie smaczki znaleźć można w jej książkach i za to tak bardzo kochają ją czytelnicy. To właśnie im za życzliwe przyjęcie swoich utworów dziękowała pisarka, odbierając swoje wyróżnienie. Zaś zadedykowała je... swoim bohaterom i bohaterkom - Piastom.

Warto przypomnieć, że swoją pierwszą książkę Elżbieta Cherezińska wydała w 2005 roku. Była to biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa - ,,Z jednej strony, z drugiej strony”. Główny bohater był także jej współautorem.

Później przyszedł czas na to, co od zawsze elektryzowało pisarkę - czasy średniowieczne. Historie naszych praojców doczekały się fabularnego przedstawienia w: ,,Grze o kości”, w której opisuje z perspektywy nieco innej niż dotychczas nam znana zjazd gnieźnieński.

Dużą popularność przyniosło jej wydanie trylogii opisującej czasy rozbicia dzielnicowego - ,,Korona śniegu i krwi”, ,,Niewidzialna korona” i wydana w ubiegłym roku ,,Płomienna korona” tworzą cykl ,,Odrodzone królestwo”. Pochodząca z Piły pisarka szuka też w naszych polskich dziejach ciekawych kobiet, których postawy mogły mieć znaczący wpływ na przebieg istotnych wydarzeń historycznych.

We wrześniu 2017 roku odwiedziła Piłę. Była wówczas gościem autorskiego spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Madagaskar na wrzesińskim rynku

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto