Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Dzieci Utraconych w Pile już powstaje

Agnieszka Kledzik
Pomnik Dzieci Utraconych w Pile
Pomnik Dzieci Utraconych w Pile Ewa Auer
Pomnik Dzieci Utraconych w Pile jest w trakcie budowy. Na razie wykonano betonowy obrys serca, niedługo do pracy wkroczą kamieniarze. Pierwszy ekumeniczny pochówek zaplanowano już na marzec.

Na Cmentarzu Komunalnym ruszyła budowa pierwszego w Pile Pomnika Dzieci Utraconych. Na razie wykonano betonowy obrys serca. Za kilka dni do pracy wkroczą kamieniarze, którzy serce obłożą kamiennymi płytami.

- Czekamy, aż poprawi się pogoda. Tę część prac w całości zafundowali pilscy kamieniarze - podkreśla Grzegorz Marciniak, pomysłodawca budowy pomnika.

>>> Zobacz też: Pomnik Dzieci Utraconych w Pile: wywiad z Grzegorzem Marciniakiem

Wewnątrz ma stanąć figura symbolizująca rodzinę. Wokół niej, w ziemi chowane będą urny z prochami dzieci nienarodzonych. Te pochówki będą się odbywały dwa razy do roku. Pierwszy taki pogrzeb odbędzie się w ostatnią sobotę marca. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.

W mogile mają być chowane dzieci przede wszystkim utracone w wyniku poronienia, nawet w pierwszym trymestrze ciąży. Polskie prawo określa mianem dziecka płód powyżej 22 tygodnia życia, lub taki, u którego można stwierdzić płeć. W wyniku urodzenia martwego dziecka powyżej właśnie 22 tygodnia życia rodzice otrzymują zasiłek pogrzebowy. Gdy poronienie nastąpiło wcześniej, już nie mogą się o niego starać, ale mogą odebrać szczątki dziecka i pochować je na własny koszt.

- Prawo daje wybór: albo można pochówku dokonać samodzielnie, albo zdecydować się na pochówek zbiorowy, na koszt miasta - podkreśla Grzegorz Marciniak.

Rocznie w pilskim szpitalu odnotowuje się około stu poronień. Po zabiegu w szpitalu cały materiał biologiczny przekazywany jest do dalszych badań. Jeśli rodzice później nie chcą go odebrać, to szczątki do niedawna były palone w szpitalnej spalarni wraz z odpadkami medycznymi. od ubiegłego roku, w wyniku decyzji pilskich radnych szczątki muszą być przechowywane w szpitalu.

- Gromadzimy je w odpowiednich warunkach. Teraz dwa razy w roku będą wydawane firmie pogrzebowej - potwierdza Rafał Fonferek-Szuca, pełniący obowiązki dyrektora szpitala.

Komitet budowy pomnika opublikował też ulotki i plakaty na temat pochówku. Są one dystrybuowane w szpitalu, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i w kościołach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto