Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni z Piły chcą poprzeć Trybunał Konstytucyjny

Ewa Auer
Radni z Piły
Radni z Piły
Wśród pilskich radnych trwają konsultacje na temat przyjęcia uchwały popierającej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Radni PO mają miażdżącą przewagę w radzie miasta, ale chcą, by uchwała przeszła jednogłośnie.

Pilska Rada Miasta wzorem innych samorządów w kraju, w których to Platforma Obywatelska ma zdecydowana przewagę szykuje się do podjęcia stanowiska w sprawie przestrzegania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Niewykluczone, że już na najbliższej sesji pod koniec maja taki wniosek stanie pod głosowanie. Nie wiadomo jeszcze kto z nim wystąpi i w jakiej będzie formie, czy uchwały, oświadczenia, czy też deklaracji. Złożyć go może jednak każdy radny albo prezydent miasta.

- Nie kryję, że trwają takie konsultacje, ale ja ich nie prowadzę - zastrzega Rafał Zdzierela, przewodniczący Rady Miasta Piły. - Zależałoby nam jednak na tym, by była to decyzja wszystkich radnych, a nie tylko podjęta dzięki radnym naszego klubu - mówi.

Podobne zdanie wyraża Paweł Jarczak, zastępca Zdziereli, także radny PO.

- Mam nadzieję, że taki projekt trafi do przewodniczącego rady normalnym trybem, czyli przynajmniej na 7 dni przed sesją, a nie jako wrzutka podczas obrad. To poważne stanowisko. Jeszcze nie rozmawialiśmy z radnymi z innych klubów, na przykład Porozumienia Samorządowego i nie wiemy, czy się pod takim projektem podpiszą.

Radni PO na pewno mogą jednak liczyć na radnego lewicy Pawła Dahlke.

- Podpiszę się pod taką uchwałą, ale pod warunkiem, że nie będzie polityczna a dotyczyć będzie jedynie przestrzegania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - twierdzi Dahlke.

Radnych PO wspiera prezydent piły Piotr Głowski i on raczej nie będzie wnosił projektu takiej uchwały:

- Chociaż osobiście uważam, że nie ma prawnej potrzeby do uchwalania takich odrębnych uchwał, to całkowicie rozumiem i popieram takie inicjatywy radnych - zapewnia.

Prezydent podkreśla też, że nie ma wątpliwości co do stosowania orzeczeń TK:

- Konstytucja RP w artykule 190 jasno i wyraźnie stanowi, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Kwestia zatem czy zostały wydrukowane czy też ogłoszone w Dzienniku Ustaw, ma znaczenie drugorzędne - dodaje Piotr Głowski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto