Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking szkół LGBTQ+. W zestawieniu przyjazności nieheteronormatywnym znalazło się I LO w Pile

TR, Maciej Kałach
Liceum na Pola jako jedyna szkoła w Pile znalazła się w rankingu szkół LGBTQ+
Liceum na Pola jako jedyna szkoła w Pile znalazła się w rankingu szkół LGBTQ+ Fot. Wiesław Szmagaj
I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie wśród ponad 250 szkół w Polsce przyjaznych uczniom LGBTQ+. To jedyna szkoła z północnej Wielkopolski, która znalazła się w rankingu.

O "Rankingu Szkół LGBTQ+" było głośno w czerwcu, kiedy to jego twórcy - m.in. Kampania Przeciw Homofobii (KPH) – ogłosili ogólnopolskie wyniki tego zestawienia pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród dziesiątki szkół najbardziej przyjaznych uczniom i uczennicom LBGTQ+ nie było żadnej szkoły z Wielkopolski.

Okazuje się, że lista szkół przyjaznych dla nastolatków nieheteronormatywnych nie kończy się wcale na pierwszej dziesiątce. Twórcy "Rankingu Szkół LGBTQ+" ogłosili także zestawienia dla poszczególnych miast. Wśród nich znalazła się Piła. Jedyną pilską szkołą ujętą w rankingu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej w Pile czy popularny ogólniak na Pola. W zestawieniu dostał cztery gwiazdki.

- To dobra ocena - komentuje Dominik Kuc, inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. - Różnice między szkołami z pierwszej dziesiątki a resztą szkół ujętych w rankingu nie są duże. Mają potencjał, by za rok znaleźć się w pierwszej dziesiątce.

"Ranking Szkół LGBTQ+". Jak powstawał?

Według organizatorów rankingu, jego kryteriami były otwartość szkoły i bezpieczeństwo dla uczniów i uczennic LGBTQ+.

Zestawienie powstało na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 22 tys. ankietowanych na 17 pytań. Szkoła wchodziła do rankingu, jeśli jego organizatorzy otrzymali na jej temat co najmniej 20 ankiet. Pytania dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek oraz ewentualnej dyskryminacji na terenie placówki.

- Z ogólnopolskiego badania wynika, że aż 90% uczniów i uczennic wie o przynajmniej jednej osobie LGBTQ+ w swojej szkole. Ponadto, niemal 78 procent rówieśników i rówieśniczek regularnie dostrzega w swojej szkole symbole przypisywane społeczności LGBTQ+, np. tęczowe przypinki na plecakach. Aż 55 procent osób jest też zdania, że szkoła nie miałaby nic przeciwko, gdyby para jednopłciowa tańczyła poloneza na studniówce. Dużo mniejszy odsetek respondentów i respondentek wskazuje jednak na reakcje ze strony grona pedagogicznego w przypadku dyskryminacji czy obraźliwych symboli. Na wsparcie może liczyć jedynie 26 procent ankietowanych

- podkreślają organizatorzy rankingu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto