Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile otrzymało sztandar

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Akt nadania sztandaru, symbolu najwyższych wartości, tradycji, honoru i umiłowania Ojczyzny. 27 maja 2022 r. na placu Zwycięstwa w Pile Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile otrzymało z rąk prezydenta Piły sztandar w ramach realizowanego projektu "Pielęgnowanie pamięci o uczestnikach Misji Pokojowych ONZ".

W przeddzień Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ uroczystość zgromadziła wielu gości w tym prezydenta Piły Piotra Głowskiego, który w swoim przemówieniu mówił:

-Sztandar, który dzisiaj otrzymują weterani skupieni w Kole nr 24 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest symbolicznym podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy, pracowników Wojska Polskiego i policjantów z naszego regionu, za ich ponad 70-letnią służbę, podczas której okazali męstwo, odwagę i gotowość do poświęcenia własnego życia podczas misji prowadzonych w imieniu Polski na całym świecie. Sztandar jest nagrodą i będzie pamiątką trudnej, niebezpiecznej, ale bardzo potrzebnej służby pod flagą ONZ. Wiem, że dla pilskich weteranów stanie się świadectwem ich dumy, godności i zaangażowania dla dobra pokojowego współistnienia narodów i społeczeństw wśród których pełnili swoją służbę.
Pilanie zapisali piękną kartę podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych, w których uczestniczyli już od 1953 roku. Byli w Indochinach, Egipcie, Kambodży, Libanie, Bośni i Hercegowinie, Saharze, Kuwejcie, Iraku i w Afganistanie. Niektórzy z nich, jak chorąży sztabowy Aleksander Safon, za pełnienie swych powinności i służby, zapłacili własnym życiem.
Pilscy weterani misji pokojowych ONZ zaangażowani w wojskowe operacje pokojowe poza granicami kraju, są także aktywni tutaj, na miejscu - w Pile. Szerzą ideę wolności, pokoju, organizują akcje pomocy humanitarnej i edukują kolejne pokolenia dzieci i młodzieży w duchu humanizmu i szacunku dla innych. Odgrywali i odgrywają także istotną i aktywną rolę w rozwoju naszego miasta i jego mieszkańców. Honorowym Obywatelem Miasta Piły jest przecież jeden z Was, drodzy weterani - nieżyjący już Franciszek Leszczyszyn, pierwszy pilanin pełniący służbę, w latach pięćdziesiątych, w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach.
Współczesna sytuacja międzynarodowa, a zwłaszcza agresja Rosji na Ukrainę, postawiła przed weteranami dodatkowe zadania. Tym bardziej, że to właśnie Ukraińskie Stowarzyszenie Uczestników Misji Pokojowych i rząd Ukrainy, wystąpili z inicjatywą ustanowienia święta „błękitnych hełmów”, które są symbolem i znakiem rozpoznawczym żołnierzy służących pod flagą ONZ. Polacy wspólnie z ukraińskimi żołnierzami, pełnili służbę w Kosowie i w Bośni i Hercegowinie, a dzisiaj wspierają słuszne działania towarzyszy broni w obronie ojczyzny zaatakowanej przez okrutnego wroga.

Natomiast w okolicznościowym przemówieniu prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile Tadeusz Daukszewicz zwrócił uwagę, że nadanie sztandaru jest nagrodą i uznaniem za ich męstwo, odwagę, godność i dumę.

-Niech on będzie cząstką każdego z nas. Sztandar był, jest i będzie jednym z najważniejszych symboli. Niech on jednoczy kolejne pokolenia oraz zobowiązuje do szacunku i godnego reprezentowania naszej organizacji. Niech będzie chlubą członków naszego Koła. Będzie dawał nam poczucie dumy z wypełnionej Misji Poza Granicami Państwa oraz siły w realizacji zadań statutowych naszego Stowarzyszenia. To my - Weterani, żołnierze, policjanci — udawaliśmy się wszędzie tam, gdzie była taka konieczność z narażeniem swojego zdrowia i życia nie zważając na trudne sytuacje w zapalnych regionach świata a największą zapłatą było to, że mogliśmy komuś pomóc.

Podczas uroczystości nie zabrakło pamiątkowych medali i życzeń.

PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO STOWARZYSZENIA KOMBATANTÓW MISJI POKOJOWYCH ONZ, za popularyzację wkładu Polski w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, oraz za szczególną pracę na rzecz środowiska weteranów działań poza granicami państwa, niżej wymienionym przyznało:

Złoty Medal - ,,Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ panu Tadeuszowi DAUKSZEWICZOWI - Prezesowi Koła nr 24 w Pile

Medalem brązowym ,,Za Zasługi dlaStowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ’’ zostali odznaczeni:
Henryk TWARDOSCH
Tadeusz ZARYWKA

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczeni zostali:

Jacek BOGUSŁAWSKI Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
Przewodnicząca Rady Miasta Piły - Maria KUBICA
Prezydent Miasta Piły - dr Piotr GŁOWSKI
Prezes Zarządu Pilskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP– płk Jan FICERMAN
Prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP mjr Zygmunt JELIŃSKI
kpt. Maciej SARNOWSKI
Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin KOWALSKI
Komendant Szkoły Policji wPile insp. Beata RÓŻNIAK- KRZESZEWSKA
Ks. Kazimierz CHUDZICKI sdb
Ks. mjr Tomasz WOLA

Medalem Pamiątkowym Stowarzyszenia odznaczono Członków Koła nr 24

Jerzego KOBZDEJ
Stanisława ŚLIWAKA
Jana BAŁONA
Ryszarda SZYMANOWSKIEGO
Mariusza KLEJMENTA
Wojciecha ŚMIECHOWSKIEGO

Odznaczenia wręczył Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ ppłk(s) mgr inż. Jerzy Kurowski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto