Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko grypie: dlaczego warto?

Ewa Auer
Szczepienia przeciwko grypie
Szczepienia przeciwko grypie Ewa Auer
Szczepienia przeciw grypie wciąż nie są popularne. Tymczasem na grypę nie pomogą antybiotyki, ani domowe sposoby. To groźny wirus, który łatwo się rozprzestrzenia.

Październik to najlepszy czas na szczepienie się przeciwko grypie. Szczepionki w tym sezonie kosztują od 20 do 35 złotych. Można je kupić samemu w aptece, na receptę, którą wystawia lekarz rodzinny. W Pile jednak w wielu gabinetach lekarzy pracują pielęgniarki, które szczepią na miejscu. Tak jest na przykład w przychodni przy ul. Lotniczej, gdzie zakupiono już 300 szczepionek.

- Jesteśmy zespołem medycyny rodzinnej, ale mamy dużo dzieci i młodzieży. Nie szczepimy tych najmłodszych dzieci, ale starsze już tak. U nas od lat nie stwierdzono zachorowania na grypę. Jesteśmy pewni, że szczepionki zużyjemy - mówi Dorota Wójcik, pielęgniarka.

>>> Zobacz też: Tygodnik Pilski już w kioskach

Szczepienie przeciwko grypie kosztuje tu 30 złotych. Szczepionka jest bowiem dobrowolna i pacjent musi za nią zapłacić. Podobnie jest z zespole lekarza rodzinnego przy ul. Bydgoskiej. Tu również pielęgniarki mają szczepionki przeciwko grypie i wykonują iniekcje na miejscu.

- Szczepię się od kilku lat i nie choruję - zapewnia pani Leokadia, 75-letnia pilanka, która skorzystała z okazji.

SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE - DLACZEGO WARTO?

Mimo dostępności szczepień liczba osób, które się na nie decyduje jednak spada. W ubiegłym roku skorzystało z nich niespełna 4 procent społeczeństwa. Ma to przełożenie również na lokalne statystyki. W 2011 roku w powiecie pilskim odnotowano 290 przypadków zachorowań na grypę, w roku ubiegłym jedynie 14. Ale już w pierwszym kwartale tego roku zachorowało aż 1557 osób! Najwięcej w lutym, kiedy grypa najbardziej atakuje.

- Z pewnością zachorowań byłoby znacznie mniej, gdyby ludzie decydowali się na szczepienia. Skoro ten sposób profilaktyki wybiera mniej osób, więcej choruje - twierdzi Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

DLACZEGO GRYPA JEST GROŹNA?

- Groźne są przede wszystkim jej powikłania, od zapalenia opon mózgowych, przez zapalenie ucha środkowego, do zapalenia mięśnia sercowego. Grypa trwa krótko, kilka dni. Ale osłabia organizm przynajmniej na dwa tygodnie. Wtedy jesteśmy podatni na zakażenia bakteryjne. W organizmie może nastąpić kolonizacja bakterii i wtedy zaczynają się powikłania - tłumaczy pani dyrektor.

Szczególnie narażone są więc dzieci i osoby starsze do tego schorowane, z problemami kardiologicznymi, diabetycy. One szczególnie powinny sięgnąć po szczepionkę.

SILNY WIRUS

Na grypę nie pomogą antybiotyki, ani domowe sposoby typu czosnek czy ciepłe mleko z miodem. To wirus, który trzeba wyleżeć w łóżku. Okazuje się, że łatwo nie ginie. W temperaturze plus 4 stopni na gładkich powierzchniach typu klamka, biurko żyje do 48 godzin. W minusowej potrafi przetrwać lata. Dlatego ważna jest jeszcze higiena i izolacja chorej osoby. Szczepionki uodporniają na wirus i do zera minimalizują zachorowanie. Przeziębienie to już zupełnie coś innego, a niestety nadal często mylimy je z grypą, uważając, że szczepionka na nią nie pomaga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto