Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie COVID-19 zabił już 328 osób. Premier o szczepionce AstraZeneca

TR, Aleksandra Kiełczykowska
Wczoraj padł rekord zakażeń w tym roku - aż 27 278 nowych przypadków. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 998 nowych zakażeniach. Od początku pandemii koronawirus zabił już 48 807 osób, a liczba zakażonych przekroczyła 2 miliony. W naszym regionie COVID-19 kosztował życie już 328 osób. Tymczasem od jutra kolejny już lockdown.

Nie widać końca pandemii. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 25 998 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Niestety, zmarło 419 osób, a śmiertelny bilans od początku wybuchu pandemii to już 48 807 ofiar.

W powiecie pilskim potwierdzono dziś 55 nowych zakażeń. Na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego zachorowały kolejne 74 osoby. Tylko w tym roku w naszym regionie COVID-19 zabił już 110 osób. Od początku pandemii to już 314 ofiar.

Premier o szczepionce AstraZeneca

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewnia o bezpieczeństwie szczepionki brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, najbardziej kontrowersyjnej szczepionce ostatnich tygodni. Ze stosowania jej wycofała się większość krajów europejskich po tym pojawiały się doniesienia o kolejnych przypadkach śmiertelnych po jej podaniu. Wczoraj Europejska Agencja Leków ogłosiła, że szczepionka jest bezpieczna.

- Dziś jesteśmy w szczególnie trudnym momencie. Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię - szczepionka firmy Astra Zeneca jest bezpieczna. Kraje, które wstrzymały nią szczepienia, wznawiają je. Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują, by wykorzystali szansę i się zaszczepili. Każda dawka szczepionki, nieważne od jakiego producenta, to krok we właściwym kierunku. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich

- przekonuje dziś w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

Od soboty znowu lockdown

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji przekazał, że od soboty na terenie całej polski zostanie wprowadzony lockdown, który do tej pory obowiązywał tylko w kilku województwach.

- Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce ograniczamy działalność galerii handlowej, zamknięte zostaną kina, teatry, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Zostaną zamknięte baseny, sauny -

przekazał.

Minister zdrowia zaznaczył, że wprowadzone obostrzenia nie obejmują zakazu przemieszczania się. - Te decyzje, które podejmujemy dzisiaj, tego w żadnym stopniu nie ograniczają - dodał.

Jednocześnie Niedzielski podkreślił, że "jeżeli dojdzie do dalszego drastycznego pogorszenia sytuacji, to być może trzeba będzie podjąć dodatkowe decyzje, które jeszcze zwiększą obostrzenia." Oznaczałoby to zamknięcie wszystkiego i całkowity lockdown na terenie całego kraju.

Nauka zdalna i apel do pracodawców

Od soboty zostaje także wprowadzona w całej Polsce nauka zdalna, także dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Jednak minister podkreślił, że po świętach Wielkanocnych możliwy będzie powrót do nauki hybrydowej.

- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii

- tłumaczył Niedzielski.

Zalecone także zostało przejście na pracę zdalną. - To już jest ten moment, kiedy znów musimy wrócić do tego trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie czy w drugiej połowie października, czy w ogóle dla całego okresu poprzedniej wiosny – podkreślił.

Od 20 marca (sobota) do 9 kwietnia (piątek) na terenie całego kraju swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto