Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka w głąb lasów koło Stobna. Tak wyglądają mokradła [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Martin Nowak
Martin Nowak
Wycieczka odbyła się w ramach Światowego Dnia Mokradeł. Jej organizatorzy to: UAM w Pile, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra i Polskie Towarzystwo Lesie - Koło przy UAM w Pile.

Mokradła w lasach? Niektórzy mogą mocno się zdziwić, gdy dowiedzą się, że takie można spotkać również w naszym regionie. Jak się okazuje, nie tylko one są, ale tętnią życiem. Ich obserwacja jest bardzo ciekawa i - jak mówią uczestnicy wycieczki - wciąga.

- Natura zachwyca, a ta w stobieńskich lasach jest wyjątkowa.

Owiane tajemnicą lasy koło Stobna

- Tym razem wybierzemy się w lasy na skraju Doliny Noteci koło Stobna, by przejść się wzdłuż cieku wypływającego w pobliżu Jeziora Stobieńskiego (Leśnego) i dopływającego do Noteci. Po drodze przejdziemy przez urokliwe i pełne życia mokradła - tymi słowami, organizatorzy, zapraszali na wycieczkę.

Z zaproszenia skorzystało około 100 osób, w różnym przedziale wiekowym. W sobotę 5 lutego wyruszyli na leśny szlak, który był miejscami bardzo kręty i pełen niespodzianek. Co można było zobaczyć? Oprócz pięknego jeziora i roślinności, uwagę przykuwały ,,zielone" i ,,pomarańczowe" rzeki. O tych i innych ciekawych zjawiskach bardzo chętnie opowiadali: dr Paweł M. Owsianny z (NI UAM i PTL koło przy UAM) oraz nadleśniczy Adam Standio i leśniczowie Jarosław Ramucki i Mariusz Kałka (Nadleśnictwo Zdrojowa Góra).

Przewodnicy wycieczki opowiedzieli także o tym jaką rolę w przyrodzie pełnią mokradła. Nie zapomnieli też wspomnieć o działaniach ochronnych, prowadzonych przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania tych cennych siedlisk.

Na koniec, uczestnicy wycieczki usiedli przy ognisku i smażyli kiełbaski.

Mokradła

Mokradła, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.

Wycieczka w głąb lasów koło Stobna. Tak wyglądają mokradła [...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto