Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaczyna się szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Nie bądźmy obojętni! - rozmowa z Wandą Kolińską, dyrektorem MOPS w Pile

Wojciech Dróżdż
Wojciech Dróżdż
Ostatnie dni były jeszcze ciepłe, ale nadchodzą chłody. Warto otworzyć się na potrzebujących, zwłaszcza na osoby pozbawione dachu nad głową. O problemie bezdomności na naszym lokalnym gruncie rozmawiam z Wandą Kolińską, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.

- Jak duży jest problem bezdomności w Pile? Czy ich liczba spada, rośnie, czy może utrzymuje się na stałym poziomie?
- Co dwa lata Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej organizuje ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Badanie odbywa się jednej, tej samej nocy w całym kraju i obejmuje wszystkie osoby bezdomne przebywające w danym momencie w placówkach udzielających schronienia, szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, ale również w znanych służbom miejscach niemieszkalnych: w altanach działkowych, na klatkach schodowych, poczekalniach dworców, w zrujnowanych budynkach, altanach śmietnikowych itp. Badanie wykazało, że na terenie Piły przebywało: w 2015 r. - 169 osób bezdomnych, w 2017 r. - 175 osób bezdomnych, w 2019 r. - 157 osób bezdomnych. Z kolei liczba osób, którym MOPS w Pile udzielił pomocy z powodu bezdomności, wyniosła: w 2015 r. - 236 osób, w 2016 r. - 217 osób, w 2017 r. - 236 osób, w 2018 r. - 199 osób, w 2019 r. - 190 osób.
Można stwierdzić, że liczba osób bezdomnych przebywających na terenie Piły od kilku lat nie wykazuje znaczących zmian. Nie są to jednak stale te same osoby – niektóre usamodzielniają się, niektóre ze względu na stan zdrowia kierowane są do specjalistycznych placówek opiekuńczych, niektóre, niestety umierają. W ich miejsce pojawiają się nowe osoby. Większość osób bezdomnych przebywających na terenie Piły jest bezpieczna, ponieważ korzysta ze schronienia w placówkach. Istnieje jednak pewna grupa, według naszych szacunków około 35 osób, które odmawiają przyjęcia pomocy w takiej formie. Osoby te w okresie jesienno – zimowym są przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania. Każdego roku z początkiem chłodniejszego sezonu nasz ośrodek organizuje spotkanie służb i instytucji zaangażowanych w pomoc osobom bezdomnym, na którym wymieniamy informacje i ustalamy szczegółowe zasady współpracy. W wyniku naszych wspólnych działań część bezdomnych wraz ze spadkiem temperatur decyduje się na skorzystanie ze schronienia w placówce.
- Gdzie w pierwszej kolejności powinny się zgłaszać osoby bezdomne celem otrzymania wsparcia?
- W pierwszym rzędzie powinny zgłaszać się do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kwiatowej 5. Jeżeli osoba zostanie nagle pozbawiona schronienia i stanie się to poza godzinami pracy ośrodka, może zgłosić się bezpośrednio do siedziby Stowarzyszenia MONAR – Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR – MARKOT przy ul. Długosza 33, gdzie zostanie przyjęta pod warunkiem posiadania aktualnego, negatywnego wyniku testu na obecność przeciwciał wirusa SARS – CoV – 2.
- Czy są przewidziane jakiekolwiek formy pomocy dla osób bezdomnych, które mają problem z alkoholem?
- Stowarzyszenie MONAR – Pilskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR – MARKOT otrzymało w tym roku od Miasta Piła dotację w kwocie 55000 zł na realizację zadania: „Prowadzenie terapii oraz poradnictwa dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin jako przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu”. W ramach tego zadania osoby skierowane do schroniska dla osób bezdomnych prowadzonego przez stowarzyszenie mogą na miejscu korzystać zarówno z porad indywidualnych, jak i zajęć grupowych, prowadzonych przez wykwalifikowanych terapeutów uzależnień. W razie potrzeby zarówno pracownicy socjalni naszego ośrodka, jak i pracownicy socjalni zatrudnieni przez Stowarzyszenie MONAR – Pilskie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR – MARKOT pomagają również w podjęciu stacjonarnego leczenia z uzależnienia w specjalistycznych placówkach poza Piłą. Ponadto w strukturach MOPS, w ramach Zespołu ds. Profilaktyki Uzależnień funkcjonuje również punkt konsultacyjny, gdzie osoba z problemem uzależnienia może skorzystać z pomocy psychologa, pedagoga, terapeuty uzależnień i prawnika. Punkt mieści się przy ul. Spacerowej 23, gdzie jednocześnie znajduje się siedziba Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z jego usług jak najbardziej mogą korzystać również osoby bezdomne po umówieniu się osobiście lub pod nr tel. 696 629 545, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.
- Co powinni zrobić mieszkańcy, widząc osobę bezdomną? Do kogo najlepiej się udać, kogo wezwać?
- Widząc osobę, która w naszej ocenie może potrzebować pomocy, należy przede wszystkim zapytać samą osobę, czy jakiejkolwiek pomocy potrzebuje. Jeżeli oświadczy, że oczekuje pomocy w formie schronienia, żywności czy też jakiejkolwiek innej, należy pokierować ją w pierwszym rzędzie do siedziby MOPS przy ul. Kwiatowej 5. Jeżeli stan tej osoby wskazuje, że może ona wymagać pomocy medycznej, bądź komunikacja z nią jest utrudniona, należy zadzwonić na nr alarmowy Staży Miejskiej – 986, lub na nr alarmowy 112. Jeżeli dana osoba twierdzi, że nie potrzebuje pomocy, ale regularnie można ją spotkać w tych samych miejscach, a jej wygląd czy zachowanie świadczą o tym, że jednak może jej potrzebować, należy skontaktować się z MOPS lub Strażą Miejską.
- Dziękuję za rozmowę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto