Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załóż mundur za 2 tysiące złotych

MIN
Ppłk Tomasz Cieślak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile
Ppłk Tomasz Cieślak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile Michał Nicpoń
2 tysiące złotych rocznej nagrody za "dyspozycyjność" i żołd wypłacony za każdy dzień szkolenia - również na poligonie. Narodowe Siły Rezerwowe kuszą kandydatów na żołnierzy. Wojsko szuka jednak specjalistów i pasjonatów, również w Pile.

Do niedawna o rocznej nagrodzie nie było jeszcze mowy. Jej wypłacanie przez wojsko zapowiedział w minionym tygodniu minister obrony narodowej Bogdan Klich. Będzie to nagroda dla wszystkich tych, którzy ukończą z wynikiem pozytywnym niezbędne ćwiczenia w ilości 30 dni rocznie i przez rok będą przebywać na kontrakcie NSR-owskim.

- Takie postawy będą premiowane w postaci nagrody rocznej w wysokości 2 tys. złotych - zapowiedział Bogdan Klich.
Do tej pory ochotnicy, którzy zgłosili się do Narodowych Sił Rezerwowych, mieli zagwarantowane pieniądze, wypłacane za uczestnictwo w ćwiczeniach na poligonie.

Czym są Narodowe Siły Rezerwowe? Tworzą je osoby, które ochotniczo zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie i pozostają w dyspozycji do wykonywania zadań w kraju i za granicą państwa. Żołnierze NSR mają obowiązek uczestniczenia w ćwiczeniach organizowanych przez wojsko - do 30 dni w roku. Wojsko zapłaci im żołd, a pracodawcy otrzymają rekompensaty za czas nieobecności pracownika.

- Służba w NSR daje szanse na to, by z wojskiem dobrze się zapoznać - mówi ppłk Tomasz Cieślak, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Pile. - Stanowi także przepustkę do służby zawodowej.

Wielkopolska pod względem naboru do NSR wypada rekordowo na tle kraju. Jak nabór wygląda w Pile?

- Na tle Wielkopolski wypadamy dobrze, w skali kraju jeszcze lepiej - mówi mjr Marek Narożny, szef wydziału rekrutacji WKU w Pile.

Spośród osób, które do tej pory zjawiło się w pilskiej WKU, 72 podpisały już kontrakty z NSR. Chętnych było więcej.

- W trakcie testów okazało się, że część kandydatów musiało odpaść - mówi kpt. Mirosław Konopko, oficer prasowy WKU w Pile.

Narodowe Siły Rezerwowe mają liczyć docelowo 20 tys. żołnierzy. Kontrakty w całym kraju podpisało jak dotąd ponad 6 tys. osób. Kontrakty z NSR mogą podpisywać osoby, które w przeszłości odbyły zasadniczą służbę wojskową. Kandydatów, którzy wcześniej z armią nic wspólnego nie mieli czeka najpierw minimum 4-miesięczne szkolenie przygotowawcze.

- Pierwsza tura szkoleń ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Biorą w nim udział m.in. dwie panie, które zgłosiły się do naszej komendy - mówi Narożny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto