MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Gołuchowie z kolejnym cennym dziełem, które powróciło po 80 latach! Historia po raz kolejny zatoczyła koło!

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Zamek w Gołuchowie z kolejnym cennym dziełem, które powróciło po 80 latach! Historia po raz kolejny zatoczyła koło!
Zamek w Gołuchowie z kolejnym cennym dziełem, które powróciło po 80 latach! Historia po raz kolejny zatoczyła koło! Roman Kazimierz Urbaniak/Muzeum Narodowe w Poznaniu/Andrzej Kurzyński/Bartłomiej Hypki
Obraz przedstawiający rodzinę Czartoryskich z Fryderykiem Chopinem i Adamem Mickiewiczem powrócił po 80 latach na swoje miejsce. Zawisł na ścianach zamku w Gołuchowie, gdzie wisiał do 1939 roku w oficynie, w prywatnych apartamentach ostatnich ordynatów gołuchowskich Marii Ludwiki i Adama Ludwika Czartoryskich

Cenne dzieło wróciło do Zamku w Gołuchowie

W 2023 roku, po wielu latach powojennej tułaczki na Zamek w Gołuchowie powrócił odnaleziony w Hiszpanii Dyptyk Dierica Boutsa, który był uznany za stratę wojenną, a wcześniej był częścią bogatej kolekcji sztuki gołuchowskiego zamku.

- W 2019 r. pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN natrafili na ślad tych obrazów w Museo Provincial de Pontevedra w Hiszpanii. Rozpoczął się wówczas proces restytucji tych dzieł, który przebiegał w sposób wzorcowy i już w 2021 roku mogliśmy złożyć wnioski restytucyjne – tłumaczył ówczesny szef resortu kultury, prof. Piotr Gliński.

To nie koniec dobrych wiadomości dla zamku w Gołuchowie. Tym razem po blisko 80 lata powróciło kolejne cenne dzieło. Chodzi o akwarelę Teofila Kwiatkowskiego, które znajdowało się do 1939 roku w oficynie, w prywatnych apartamentach ostatnich ordynatów Marii Ludwiki i Adama Ludwika Czartoryskich. Po Wojnie wraz z innymi obrazami i z innymi zabytkami trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że kolejny zabytek mógł powrócić do Zamku w Gołuchowie. Nie był tak daleko jak dyptyk Dierica Boutsa, nie był w Hiszpanii, ale był w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Akwarela jest cudownym nawiązaniem do rodziny, właściwie można powiedzieć fotografia rodzinna, ale bardzo alegoryczna - mówiła w rozmowie z Radiem Poznań, Paulina Vogt-Wawrzyniak, kustosz Zamku w Gołuchowie.

Wcześniej nie było możliwości sprowadzenia dzieła do zamku w Gołuchowie ze względu na wymagające warunki ekspozycji. Akwarela bowiem nie mogła zostać poddana na działania promieni słonecznych. Dopiero remont zamku i wymiana okien pozwoliła na powrót dzieła do Gołuchowa.

Akwarela „Polonez Chopina ( Bal w Hôtel Lambert)

To niezwykle ciekawy obraz, który jest jak wielka księga polskiej historii. Dzieło Kwiatkowskiego, namalowane w szczególnym dla naszej ojczyzny czasie – okresie zaborów, to przedstawienie symboliczne, który łączy dwa wątki: apoteozę Polski i legendę chopinowską. Tematem jest opowieść o Balu Polskim, wydawanym corocznie w Paryżu przez księżnę Adamową Czartoryską na dziedzińcu Hôtel Lambert. Swoista sala balowa gromadziła kwiat ówczesnego towarzystwa a dochód z balu przeznaczano na pomoc dla biednych emigrantów.

- Uczestnikami tego szczególnego spotkania, uwiecznionego przez artystę, są nie tylko postaci realne ale również symboliczne zjawy z przeszłości. Po lewej stronie malarz ukazał grupę gospodarzy, wśród których starzec odziany w powłóczysty płaszcz to książę Adam Czartoryski – ojciec polskiej emigracji w Paryżu, za nim córka Izabela Działyńska z mężem Janem odzianym w zbroję - właściciele Zamku w Gołuchowie ) , Witoldowa Czartoryska ubrana jest w strojną suknię ozdobioną motywami litewskiej Pogoni. Z prawej strony przedstawił Fryderyka Chopina grającego na fortepianie a u jego boku stoi bosa dziewczynka z warkoczami - wiejska muza mazowiecka. Za Chopinem stoi pochylony w ukłonie Adam Mickiewicz, a na pierwszym planie w błękitnej sukni, zastygła w bezruchu Georges Sand. W cieniu, za jej plecami ukrywa się autor obrazu - informuje Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzień Kobiet na Osiedlu Rodzinne w Pleszewie. Tutaj zawsze panuje rodzinna atmosfera. Zobacz, jak bawiły się panie

Dzień Kobiet na Osiedlu Rodzinne w Pleszewie. Tutaj zawsze p...

W sobotę, 16 marca 2024 roku, Dzień Kobiet świętowały mieszkanki Tomic. Impreza odbyła się w sali Gminnego Centrum Kultury

Dzień Kobiet w Tomicach. Panie wspólnie świętowały swój dzie...

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew pokazały prawdziwą moc na parkiecie. Tutaj "żadna dama nie tańczyła sama"!

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew ...

W niedzielę, 10 marca, podczas tradycyjnej popołudniowej kąpieli gołuchowskie morsy świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pań kilka niespodzianek

Morsy Gołuchów świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na w...

9 marca 2024 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu odbyła się promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia obiecana? Historia społeczności żydowskiej”

Promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia o...

Turniej bowlingowy członków PZERiI z Pleszewa i powiatu pleszewskiego. Seniorzy pokazali klasę i ducha sportowej rywalizacji

Seniorzy z Pleszewa i powiatu pleszewskiego kulali aż miło! ...

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje!

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie...

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i różowo! Panie w Kowalewie bawiły się do białego rana!

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i ró...

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagrodzeni przez Miasto i Gminę Pleszew. Coraz mocniej rozpychają się łokciami

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto