MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Żubr Podróżnik. Przeszedł 50 klilometrów, przepłynął Noteć

RDLP Piła
Ponad 50 kilometrów przeszedł byczek, który oddalił się od swojego stada. Dzięki systemowi telemetrycznemu GPS naukowcy mogą teraz śledzić dalszą wędrówkę Podróżnika, bo tak nazwali zwierzę opiekunowie z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

3,5-letni żubr pojawił się na polach wsi Lubcz Wielki koło Krzyża Wielkopolskiego, czyli w linii prostej 50 kilometrów od Nadleśnictwa Mirosławiec (RDLP w Pile), na terenie którego przebywa stado żubrów, od którego się oddalił. Żubr dołączył do pasącego się na łące stada krów.

- Samce żubrów często wędrują na znaczne odległości od macierzystego stada, jest to wpisane w ich biologię. Zwierzę odnalezione koło Krzyża było spokojne, po długiej samotnej wędrówce szukało kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a stado bydła to w takiej sytuacji surogat stada żubrów. Samiec żubr nie miał przy tym żadnych zapędów reprodukcyjnych w stosunku do domowych krów. Na pewno chciał się nieco uspokoić w towarzystwie innych zwierząt, aby kontynuować swoją wędrówkę w celu znalezienia "prawdziwych" żubrów – mówią Magda i Maciej Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Podczas tego odpoczynku udało się założyć żubrowi obrożę telemetryczną, dzięki której możliwe jest śledzenie na bieżąco dalszej wędrówki zwierzęcia, co szczególnie cieszy naukowców, ponieważ do tej pory nigdy nie mieli możliwości, aby wirtualnie podążać śladami żubrów.

W następnych dniach żubr Podróżnik przepłynął przez Noteć, co nie jest typowym zachowaniem dla tego gatunku zwierząt, ponieważ raczej unikają one wody, wchodzą do niej tylko wtedy, gdy są do tego zmuszone przez okoliczności. Ostatnie dane telemetryczne wskazują, że byczek dotarł do Puszczy Noteckiej na teren Nadleśnictwa Potrzebowice, gdzie póki co zatrzymał się na jakiś czas.

- Widać, ze ten żubr jest ciekawy świata i dlatego wędruje coraz dalej od swojego stada – mówi Stanisław Wiese z Nadleśnictwa Mirosławiec. – Jest to bardzo dobra cecha dla tego gatunku, bo ułatwia naturalną wymianę genów.

Natomiast opiekunowie z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego apelują: - Podróżnik nie jest agresywny, nikogo nie będzie atakował, nie należy jednak za blisko do niego podchodzić, a tym bardziej zachowywać się w stosunku do niego agresywnie. Absolutnie nie wolno szczuć go psami ani przeganiać samochodami czy ciągnikami. Jeżeli Podróżnik nie jest gdzieś mile widziany prosimy o kontakt, postaramy się pomóc fachowo wypraszając żubra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto