Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 skazanych posprząta Piłę

AGK
Agnieszka Kledzik
Wciąż mało instytucji chce zatrudniać osoby skazane. Choć zmieniły się przepisy i łatwiej jest teraz o zatrudnienie takich osób. Wcześniej to pracodawca musiał opłacić za takiego pracownika ubezpieczenie i składkę zdrowotną, teraz płaci za to Sąd.

Wydawałoby się, że instytucje miejskie będą się biły o skazanych, skoro mogą oni wykonywać prace porządkowe zupełnie za darmo. Tak jednak nie jest.

- Oferty zostały skierowane do kilkuset instytucji, a odpowiedź pozytywna spłynęła tylko od tych sześciu instytucji - mówi Krzysztof Szewc, wiceprezydent Piły.

Skazanym zajęcie chce dać Tarpil, Zieleń Miejska, MOPS, MOSiR, Liceum Ogólnokształcące oraz żłobek. Pracę mają rozpocząć na przełomie jesieni.
Wyroki będzie odpracowywać 300 osób skazanych na ograniczenie wolności poprzez skierowanie do wykonywania nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne.

- Najczęściej są to skazania za niepłacenie alimentów, bądź za drobne kradzieże, oszustwa, czy uszkodzenia mienia na niewielką kwotę, ta kara może być zasądzona nie dłużej niż na rok - mówi sędzia Jerzy Wiewiórka, wiceprezes Sądu Rejonowego w Pile.

Problem jednak polega na tym, że pilski sąd podobnych wyroków wydaje około tysiąca rocznie. Co więc z pozostałymi osobami, które wyrok mają, a pracy dla nich nie będzie?

- Będziemy organizować raz na kwartał, spotkania i zachęcać do zatrudniania tych ludzi - mówi sędzia Jerzy Wiewiórka.

Najwięcej osób z wyrokami, trafi do prac porządkowych na pilskim rynku. Tarpil planuje zatrudnić nawet 200 osób. Będą to kobiety i mężczyźni. Pilski Ogólniak przy ul.Pola, chce dać zajęcie 150 skazanym, również będą wykonywać prace porządkowe, choć w przeszłości osoby z wyrokami pomagały przy remoncie szkoły. Zakład Zieleni Miejskiej zatrudni 20 mężczyzn do prac porządkowych na cmentarzu. 3 osoby do sprzątania zaangażuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a 4 pilski żłobek. Wszystkie te osoby, będą wykonywały prace pod kontrolą. I to prawdopodobnie jest ten problem, który powoduje, ze wciąż mało instytucji zatrudnia skazanych.

- Nie wszystkie instytucje mogą dopilnować skazanych - mówi Krzysztof Szewc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto