Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarnków ma własną tężnię solankową. Zobaczcie zdjęcia!

OPRAC.: Martin Nowak
Miasto Czarnków, czarnków.pl
W Parku Stanisława Staszica powstała tężnia solankowa. Prezentuje się znakomicie, a jej walory podkreśla kolorowe oświetlenie

O budowie tężni zdecydowali mieszkańcy Czarnkowa w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tężnia nie tylko ma być dodatkową atrakcją miejską i wabikiem dla turystów, ale też ma wpływać na dobre zdrowie wszystkich którzy wokół niej się znajdą.

- W tym roku przeprowadzone zostaną tylko próby rozruchowe, natomiast pełne uruchomienie tężni nastąpi wiosną przyszłego roku. Warto dodać, iż tężnia jest podświetlana w różnych kolorach, co wieczorami oprócz wspaniałego mikroklimatu, który zapewnia aerozol solanki, da jeszcze efekt głębokiego relaksu dla osób z niej korzystających - informuje Urząd Miejski w Czarnkowie.

Inwestycję wykonała firma Misiura sp. z o.o. z Krakowa.

Czym jest tężnia solankowa i do czego ma służyć?

- Mikroklimat tężni solankowych wykorzystywany jest od wielu dziesiątków lat w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnieniu tętniczym, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Inhalacje wykorzystywane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu. Ponadto poprawiają komfort oddychania, zwalczają i hamują stany zapalne, nawilżają śluzówkę. Poprawiają również gospodarkę hydro - mineralną. Taki aerozol obdarzony jest ładunkiem ujemnym, który działa bakteriobójczo. Na ułożone w drewnianej konstrukcji gałązki z górnej strefy podawana jest za pomocą pomp solanka, która rozprowadzona rurkami swobodnie spływa, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. Wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium, a rozbijane cząsteczki solanki powodują hydro - jonizację. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, wapniem, potasem i żelazem. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają znaczną zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Walory lecznicze porównywalne są z korzyściami, jakie daje spacer nad morzem, a solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto