MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga śmierci

TR
Na 6-kilometrowym odcinku trasy Śmiłowo-Kaczory w ciągu dwóch lat zdarzyło się sześć wypadków, dwadzieścia kolizji, siedem osób zostało rannych, a trzy osoby zginęły na miejscu. Ostatnio doszło tam do kilku kolizji.

Na 6-kilometrowym odcinku trasy Śmiłowo-Kaczory w ciągu dwóch lat zdarzyło się sześć wypadków, dwadzieścia kolizji, siedem osób zostało rannych, a trzy osoby zginęły na miejscu. Ostatnio doszło tam do kilku kolizji. Przy zakrętach rośnie około 200 drzew.

Zielony teraz szpaler jest raczej cmentarną aleją. Między drzewami rodziny ofiar postawiły pięć krzyży.
Droga Śmiłowo-Kaczory jest drogą powiatową. W marcu tego roku Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Pile – zarządca drogi, podjął starania o wycinkę przydrożnych drzew, argumentując to realnym zagrożeniem bezpieczeństwa dla podążających tą trasą kierowców. Dość przy tym powiedzieć, że właśnie ten odcinek drogi należy do najniebezpieczniejszych w całym powiecie pilskim.

Szczególne zagrożenie występuje na licznych tutaj zakrętach, gdzie drzewa rosną tuż przy jezdni – nie dalej niż na odległość pięćdziesięciu centymetrów.
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych każde drzewo, które rośnie bliżej krawędzi jezdni niż 2,5 metra jest niebezpieczne i podlega wycince bez żadnego urzędowego zezwolenia.

Tymczasem ustawa o ochronie środowiska takiego zezwolenia wymaga. Sprzeczność przepisów jest oczywista i jednocześnie bardzo kłopotliwa. Wydział Komunikacji, by uniknąć ewentualnych oskarżeń o samowolę, skierował więc do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew. Do wniosku była dołączona policyjna statystyka zdarzeń drogowych na tym właśnie odcinku trasy. Komentarz do liczby osób rannych i śmiertelnych wydawał się być zbyteczny.

Tymczasem stanowisko konserwatora wyraźnie rozczarowało pracowników Wydziału Komunikacji. Otrzymali bowiem informację, że do likwidacji mogą być przeznaczone tylko drzewa suche lub
będące w złym stanie zdrowotnym. Natomiast drzewa proponowane do wycinki rosną przy drodze, która przebiega przez obszar, utworzonego trzy lata temu przez byłego wojewodę pilskiego, chronionego krajobrazu ,,Dolina Noteci’’. Zgodnie więc z ustawą o ochronie środowiska, jeżeli drzewa są zdrowe, ich wycinka jest zabroniona.
Wydział Komunikacji zapowiedział, że tak tej sprawy nie zostawi.

aspir. sztab. Ryszard Gonczaronek
kierownik Rewiru Dzielnicowych Kaczory
Nie jest to wygodny odcinek trasy dla kierowców, która jest bardzo ruchliwa. Często dochodzi tam do wypadków i kolizji. Tak było w ubiegłych latach i tak jest teraz.
Danuta Rajek
dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Pile
Drzewa rosnące przy tej drodze stwarzają zagrożenie niezależnie od pory roku. Wiosną i latem ograniczają w dużym stopniu widoczność, jesienią, kiedy opadają liście, szosa staje się śliska, a zimą podczas silnych podmuchów spadają na jezdnię konary. Ponadto każde zdarzenie drogowym zaistniałe w tym miejscu może zakończyć się śmiercią człowieka. Chcielibyśmy zakończyć sprawę tej wycinki zanim do smutnej statystyki trzeba będzie doliczyć kolejną ofiarę tej drogi.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto