Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie Iskry. Tak od środka wygląda rewitalizacja na Kilińskiego [ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Modernizacja budynku "Iskry"
Modernizacja budynku "Iskry" Fot. Agnieszka Świderska
Jaki jest najlepszy prezent na setne urodziny? Drugie życie. Taki właśnie prezent jeszcze przed “setką” dostanie od pilskiego starostwa budynek “Iskry” przy ulicy Kilińskiego w Pile. Prace remontowe wewnątrz budynku zbliżają się powoli do końca. Te na zewnątrz już się zakończyly.

Budowa "Iskry" ruszyła w 1923 roku. Przed wojną mieściła się tam Powszechna Szkoła Katolicka. Po wojnie część budynku odzyskała swoje szkolne przeznaczenie - od wczesnych lat 60-tych mieści się tam „budowlanka”. Z kolei przedwojenną aulę zamieniono na nieistniejące już dziś kultowe kino „Iskra”. Był również siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury.

Po tym jak zamknięto kino, a MDK się wyprowadził, tylko częściowo pustkę wypełnił nowy lokator - Uniwersytet Trzeciego Wieku. Poza tym UTW zajął tylko parter dawnego kina. Niewiele działo się też w dawnej sali kinowej, która trafiła się budowlance jako szkolna aula. Budynek nie tętnił już życiem jak dawniej. Nie brakowało opinii, że zasłużył na coś więcej. Tym bardziej, że to jeden z nielicznych reprezentacyjnych budynków na mapie Piły.

Czy tym “coś więcej” będzie Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej "Iskra", które ma zachować historyczny klimat i architekturę dawnej “Iskry”.

- Celem, który przyświeca tej inwestycji jest budzenie do życia miejsca z wieloletnią tradycją, funkcjonującego w pamięci wielu z nas jako miejsce niegdyś tętniące życiem i łączące pokolenia. Zależało nam na tym, by po remoncie przypominał budynek sprzed lat. Był nowoczesny, funkcjonalny, dostępne dla każdego, w tym dla osób niepełnosprawnych, a zarazem posiadał elementy zdobnicze, które dzisiaj znamy jedynie z dokumentacji fotograficznej. Już sama nowa nazwa wskazuje na to, że to miejsce będzie spełniało przeróżne funkcje społeczne. Organizowane będą koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty i wystawy. Zespoły muzyczne będą mogły odbywać próby, bo będzie tu profesjonalne nagłośnienie i akustykę. W sali widowiskowej będą mogły odbywać się prezentacje kina niszowego. Wszystko będzie zależeć od pomysłowości samych mieszkańców, gdyż obiekt będzie im bezpłatnie udostępniany

- deklaruje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wykonawcą modernizacji jest konsorcjum dwóch pilskich firm - CJMS i Spadochroniarza. W ramach odtworzenia historycznego wyglądu budynku przywrócono półokrągły kształt schodów wejściowych, historyczny wygląd elewacji, a także fasadowe okna zamurowane po wojnie. Na podstawie zdjęcia, niezbyt zresztą wyraźnego, odtworzono także pieczołowicie rozetę zewnętrznego zegara. Z kolei w środku przeprowadzono kapitalny remont sali widowiskowej, która zyskała nową scenę i widownię na 220 miejsc siedzących. Także nową akustykę. Odnowiono także hol i schody z balustradami.

- Nie zmieniamy budynku, dodajemy mu jedynie blasku na jaki zasłużył. Budzimy go ponownie do życia, a tym samym przywołujemy wszystkie dobre wspomnienia, które się z nim wiążą

- mówi Eligiusz Komarowski.

Drugie życie “Iskry” kosztuje blisko 5 mln złotych. Wcześniej drugie życie dostał stadion przy Okrzei. Na ten wspólny projekt, który kosztował blisko 8,5 mln złotych pilskie starostwo zdobyło 7 mln złotych z WRPO, a projekt rewitalizacji pilskich budynków wyprzedziła tylko rewitalizacja Starego Rynku w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto