Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia pilskiej oświaty w zarysie w latach 1945-2020

Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
Sebastian Daukszewicz
"Historia pilskiej oświaty w zarysie -1945-2020" autorstwa Grzegorza Wądołowskiego, wieloletniego dyrektora SP nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile, to 223 stronicowe wydawnictwo, z którym można zapoznać się odwiedzając Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Pile.

Tematem pracy dyrektora Wądołowskiego jest przekrojowe pokazanie historii pilskiej oświaty w latach 1945-2020. Natomiast inspiracją była chęć przedstawienia kadry kierowniczej w szkołach podstawowych. Później, w trakcie zbierania materiałów, pilski nauczyciel doszedł do wniosku, że należy to rozszerzyć o kadrę kierowniczą w innych placówkach oświatowych. Dotyczy to przedszkoli, szkół średnich, wyższych, a także szkół niepublicznych i instytucji oświatowych wspierających ogólnie pojętą edukację.

Jak zaznacza Grzegorz Wądołowski, który ma za sobą już spotkanie autorskie w CDN w Pile nie jest to praca naukowa ani badawcza. Informacje o danej placówce pochodzą głównie ze stron internetowych oraz biuletynów jubileuszowych wydawanych na konkretną okoliczność. Nie są to zatem teksty własne, a jedynie przeniesione i złożone w jedną większą całość. Materiał może zawierać także pewne nieścisłości faktograficzne i chronologiczne. Autor liczy na to, że stanie się to asumptem do napisania pracy bardziej profesjonalnej i dokładnej przez zainteresowanych tą problematyką następców.

Były pedagog z osobistych powodów najdokładniej w książce opisuje Szkołę Podstawową nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Kiedy został on powołany na stanowisko dyrektora tej placówki 1 .02. 1989 r. szkoła ta była w budowie. Na tym stanowisku kierował placówką przez 32 lata i 7 miesięcy. W tym czasie miał 8 wicedyrektorów, 5 kierowników, 4 księgowe, 5 sekretarek, 2 woźnych, 1 szefa kuchni. 3 lekarzy, 6 pielęgniarek, około 400 nauczycieli, ok. 8000 absolwentów.

Grzegorz Wądołowski ur. w 1956 r. w Pile. Ukończył z wyróżnieniem pilskie Technikum Górnictwa Naftowego w klasie o profilu geologicznym. W latach 1976-1980 studiował na wydziale Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, W czasie studiów był aktywny społecznie, pełnił funkcję m.in. Przewodniczącego Komisji Turystyki i Sportu na wydziale Historii. Organizator wielu rajdów, przeglądów artystycznych, imprez sportowych, wycieczek i obozów górskich. Wyróżniony przez Zarząd Główny Związku Studentów Polskich. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile, a następnie pracował w Szkole Podstawowej nr 4 i Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile. W latach 1989-2021 był dyrektorem szkół jadwiżańskich najpierw Szkoły Podstawowej nr 11, następnie Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół nr 2 i ponownie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Od 2010 roku zasiada w Radzie Powiatu Pilskiego. Od 2020 roku prezes Stowarzyszenia Nasza Jedenastka. Nominowany do nagród wyrażających poparcie środowiska lokalnego trzykrotnie wybrany Człowiekiem Roku. Prywatnie mąż Danuty oraz ojciec dwóch córek, Aleksandry i Doroty. Szczęśliwy dziadek trojga wnucząt: Dymitra, Melanii i Ziemowita: Człowiek z pasją, który odkrywał ją u swoich współpracowników i uczniów. Pasjonat, turystyki górskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto