Najlepiej płatna praca? Piła to miasto wielu możliwości

Materiał informacyjny gowork.pl

Piła to czwarte pod względem liczby ludności miasto w województwie wielkopolskim i drugie co do wysokości zarobków. Być może dla niektórych będzie to niespodzianką, ale więcej od mieszkańców Piły zarabiają tylko poznaniacy. Praca w Pile jest więc bardzo opłacalna.

Rynek pracy w Pile – niskie bezrobocie i wysokie zarobki

Mediana zarobków za 2021 rok dość dobrze pokazuje obraz rynku pracy w Wielkopolsce. W Poznaniu zarabiano najczęściej 6200 zł, w Pile – 5400. Trzeba jednak pamiętać, że to mediana, najczęściej powtarzająca się wartość. Nie wszyscy w Pile osiągną tak wysokie wynagrodzenie, ale są i tacy, co zarobią znacznie więcej.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to – podobnie jak w wielu regionach kraju – wzrosło ono na początku pandemii, po czym zaczęło systematycznie spadać. W lutym 2022 stopa bezrobocia w Pile wynosiła 4,7%, co trzeba uznać za dobry prognostyk na przyszłość, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę, że na koniec 2020 roku wskaźnik ten wynosił 5,5%.

Do kogo skierowane są oferty pracy w Pile?

Przeglądając ogłoszenia o pracę w Pile (www.gowork.pl/praca/pila), można zauważyć całkiem spory rozrzut ofert. Na zatrudnienie mogą liczyć osoby młode (w Pile 60% mieszkańców nie ukończyło 40. roku życia), ale też te, które mogą się poszczycić wieloletnim doświadczeniem.

Praca w mieście Piła dostępna jest zarówno dla osób z wyższym wykształceniem, jak i tych, którzy poprzestali na zawodowym lub średnim. W Pile możliwa jest zarówno praca na pełen etat, jak i dorywcza. Z tej ostatniej możliwości korzystają między innymi studenci i osoby w wieku emerytalnym.

Kto najszybciej znajdzie zatrudnienie w Pile?

Chociaż ogólnie nikt nie powinien mieć problemu z zatrudnieniem, bo praca w Pile to codziennie nowe oferty, przedstawiciele niektórych zawodów mogą czuć się uprzywilejowani.

Kierowca

Oferty pracy dla kierowców tak naprawdę biorą pod uwagę różne grupy zawodowe. Potrzebni są kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych (kategoria prawa jazdy C + E) oraz osobowych.

Praca kierowcy nie ogranicza się do samego miasta Piła, są też oferty dla tych, którzy gotowi są jeździć na trasach krajowych i międzynarodowych. Oczywiście za odpowiednio wysokie wynagrodzenie.

Sprzedawca

Ogłoszenia o pracę dla sprzedawcy mają dwojakie oblicze. W grę wchodzi zarówno praca na pełen etat, jak i dorywcza.

Potrzebni są głównie pracownicy do marketów i sklepów dyskontowych, ale w sklepach odzieżowych i przemysłowych też zdarzają się wakaty.

W tej pracy można liczyć na elastyczny grafik, ale trzeba się nastawić na przychodzenie do sklepu także w soboty. Wynagrodzenia są zależne od pracodawcy, ogólnie jednak sprzedawcy nie powinni liczyć na zarobki zbliżające się do średniej krajowej. To dzieje się niezwykle rzadko.

Magazynier

Branża logistyczna stale boryka się z brakiem magazynierów. Piła jest dobrze skomunikowanym miastem, ma sieć drogową i kolejową łączącą ją z najważniejszymi ośrodkami w Polsce. Tym bardziej branża logistyczna ma tu duże pole do działania.

Praca w Pile w charakterze magazyniera dostępna jest praktycznie od zaraz. Można liczyć na godziwe zarobki i przyuczenie do zawodu, aczkolwiek znajomość specyfiki pracy w magazynie i umiejętność obsługi programów magazynowych na pewno będą dodatkowymi atutami.

Branża budowlana

Piła jest miastem, które intensywnie się rozwija, dlatego branża budowlana stale jest tu na wagę złota. Niestety w Pile brakuje wielu jej przedstawicieli, począwszy od murarzy, zbrojarzy, dekarzy i betoniarzy, poprzez monterów instalacji, stolarzy i spawaczy budowlanych, skończywszy na operatorach sprzętu i kadrze inżynierskiej. Praca i płaca, jaką może zaoferować Piła budowlańcom, jawi się nad wyraz atrakcyjnie. Zarobki znacząco przekraczają średnią krajową, szczególnie dla osób z doświadczeniem.

W tych zawodach także brakuje rąk do pracy w Pile, a zarobki są bardzo wysokie

Branża IT – stacjonarnie i zdalnie

Dobrze płatna praca w Pile i do tego możliwość świadczenia jej zdalnie? Na te przywileje mogą liczyć przedstawiciele branży IT, a więc programiści, administratorzy baz danych i systemów, analitycy, testerzy oprogramowania. Dla nich oferty pracy są wyjątkowo hojne.

W branży IT zwraca się uwagę na wykształcenie, ale nawet kandydaci ze średnim mogą liczyć na ciekawe oferty, jeśli mają duże doświadczenie i potrafią udokumentować swoje umiejętności. Jednym słowem – próg wejścia do zawodu jest dość nisko ustawiony.

Biotechnolodzy

Branża naukowo-technologiczna rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie. Także w Pile nie brak firm z tego sektora gospodarki. Poszukuje się nie tylko biotechnologów, ale też biochemików. W tej branży zarobki są adekwatne do umiejętności i wkładu wniesionego w nowe projekty. Zazwyczaj kształtują się dużo powyżej średniej krajowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto