Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi bohaterowie: Antoni Knajdek i Aleksandra Bogdan. Kim byli?

MN
DB
Jutro wielki dzień w Pile. Po raz kolejny będzie można uczcić niepodległość

Miejskie obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbędą się 28 grudnia. Rozpocznie je Msza św. o godzinie 11. w parafii św. Stanisława Kostki, a główne obchody zaplanowano na godzinę 12. pod powstańczym obeliskiem na na skwerze 100-lecia Powstania Wielkopolskiego (na ulicy Bydgoskiej).

Popołudniu odbędą się kolejne wydarzenia, na które zapraszają m.in. Starostwo Powiatowe w Pile oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Effata. W Młodzieżowy Dom Kultury w Pile o godz. 14.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt.: „Powstaniec wielkopolski Antoni Knajdek - żołnierz, artysta, fotograf”. Będzie miało miejsce również przekazanie przez Barbarę Jasińską, wnuczkę Antoniego Knajdka, pamiątek do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Antoni Knajdek żył w latach od 1987 do 1975 roku. Został urodzony w Plewiskach koło Poznania, ale większość swojego życia związany był z Łobżenicą (powiat pilski), gdzie założył rodzinę i prowadził zakład fotograficzny. Był aktywnym społecznikiem, a w młodych latach dał poznać się jako bohater narodowy. Służył w armii pruskiej, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniu wielkopolskim. Jako powstaniec walczył o m.in. Poznań i Wyrzysk. Został awansowany do stopnia podporucznika Wojsk Wielkopolskich i odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Jego pomnik znajduje się na cmentarzu w Łobżenicy.

W programie ponadto zaplanowany jest debiut poetycki Aleksandry Bogdan. Kto to jest?

Aleksandra Bogdan urodziła się w Krotoszynie, ale przez 34 lata (od 1980 do 2014 roku) mieszkała na Osiedlu Górnym w Pile. W tym czasie sporo pilan o niej usłyszało. Jako córka podoficera Wojska Polskiego od dziecka była wychowywana w duchu patriotyzmu. W czasie Poznańskiego Czerwca 1956 została trzykrotnie postrzelona na moście teatralnym. Jedna z kul trafiła w głowę, ale ona przeżyła. Odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Aleksandra Bogdan to także artystka. Przez lata pisała wiersze, ale dopiero teraz postanowiła je wydać, za namową Artura Łazowego ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych ,,Effata” w Pile. W Młodzieżowym Domu Kultury, odbędzie się promocja tomiku poezji pt. Niepodległa. Moje wiersze – Aleksandry Bogdan z domu Snadna.
- To spełnienie moich marzeń, bo pani Aleksandra nigdy nie chciała się na to zgodzić – mówi Artur Łazowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasi bohaterowie: Antoni Knajdek i Aleksandra Bogdan. Kim byli? - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto