18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Czas na nowe skrzynki. Euroskrzynki to obowiązek ale nie można go egzekwować

Dorota Bonzel
Przeciwnicy nowych skrzynek skarżą się na wrzucane do nich reklamy
Przeciwnicy nowych skrzynek skarżą się na wrzucane do nich reklamy
Choć euroskrzynki pocztowe obowiązują od czterech lat, wciąż na korytarzach bloków można spotkać stare modele

Wciąż w wielu blokach w mieście znajdują się stare skrzynki pocztowe, choć od prawie czterech lat obowiązują tzw. euroskrzynki. Wspólnoty i spółdzielnie niechętnie jednak je wymieniają, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a za brak nowych skrzynek nie ma żadnych kar.

Euroskrzynki obowiązują w Polsce od sierpnia 2008 roku, ale już pięć lat wcześniej było wiadomo, że trzeba będzie je zamontować. Miały one ukrócić monopol Poczty Polskiej na doręczanie korespondencji. Tradycyjne skrzynki są własnością poczty. Kluczyk do nich ma tylko listonosz i właściciel mieszkania. Do euroskrzynki dostęp mają wszyscy, przez szczelinę w drzwiczkach prywatni operatorzy pocztowi mogą bez problemu wsunąć list. Taki dostęp do pocztowej skrzynki nie wszystkim się podoba.

- W moim budynku nowe skrzynki pocztowej pojawiły się dwa lata temu, po remoncie klatki schodowej. Nie spodobały mi się. Zaraz pojawiło się w nich tyle reklam, że po otwarciu aż się wysypywały. Teraz już się przyzwyczaiłem, po prostu rzadziej zaglądam do skrzynki, żeby nie zbierać tych śmieci - mówi pan Władysław, mieszkaniec bloku komunalnego na Koszycach.

Z kolei syn pana Władysława, mieszkaniec bloków na Zielonej Dolinie chwali, że dzięki nowym skrzynkom w końcu na klatkach schodowych jest porządek.

- Kiedy były stare skrzynki, to reklamy były rzucane na wycieraczki. Niektórzy sprzątali je po przyjściu do domu, u innych zalegały przez kilka dni. Reklamy na wycieraczce to również był doskonały sygnał dla złodziei. Skoro rosła sterta reklam przed drzwiami, to znaczyło, że nikogo nie ma w mieszkaniu - tłumaczy pan Bartłomiej.

Wymiana skrzynek pocztowych to koszt dla wspólnot i spółdzielni, dlatego te nie kwapią się do tego. Najczęściej zamiana następuje przy okazji remontu. Tak było m.in. w spółdzielni mieszkaniowej "Jadwiżyn".

- Przez trzy lata wymienialiśmy w naszych blokach skrzynki pocztowe. Kupowaliśmy je za pieniądze zgromadzone w funduszu remontowym, żeby dodatkowo nie obciążać mieszkańców. Kiedy remontowaliśmy klatkę schodową, od razu zakładaliśmy nową skrzynkę, żeby wszystko wyglądało estetycznie - tłumaczy Adam Murach, zastępca prezesa spółdzielni "Jadwiżyn".

Z kolei wspólnoty, którymi zarządza pilski TBS nie czekały na ostatni moment z wymianą skrzynek, dzięki czemu udało im się sporo zaoszczędzić.

- W większości budynków skrzynki są wymienione, zrobiliśmy to za małe pieniądze. Towar dostarczyła firma z południa Polski, której euroskrzynki zalegały w magazynach. Wspólnoty same podejmowały decyzję o wymianie, temat był dyskutowany na zebraniach - mówi Remigiusz Dekarli, prezes pilskiego TBS.

Najczęściej powodem zmiany skrzynki były względy estetyczne. Obowiązek euroskrzynek jest wciąż martwy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto