Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Stop pożarom traw. Za wypalanie grozi nawet do 10 lat więzienia, a wśród sprawców podpaleń są ofiary śmiertelne

TR
Krajobraz po wypaleniu traw na ulicy Lutyckiej
Krajobraz po wypaleniu traw na ulicy Lutyckiej Fot. Agnieszka Świderska
Grzywna do 5 tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach do 10 lat więzienia - to kary dla podpalaczy traw. Strażacy ostrzegają: podpalacze giną też w pożarach.

Ptaki wyjadające jaszczurki, małe gryzonie i owady, które nie zdążyły uciec i zginęły w ogniu. Taki obrazek mogli ostatnio zobaczyć pilanie, którzy wybrali się na spacer w rejon byłego poligonu na tyłach ulicy Lutyckiej. Niestety, nie nie tylko tam. W całej Pile i w powiecie podobnych przypadków było więcej.

Tymczasem strażacy nie tylko apelują o niewypalanie traw, ale także ostrzegają, że dla podpalaczy może się to skończyć tragicznie.

- Po suchej trawie ogień rozprzestrzenia się z prędkością 20 kilometrów na godzinę, w dodatku wiatr w każdej chwili może zmienić kierunek. To nie jest żywioł, który można kontrolować - mówi Paweł Kamiński z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pile. - Do tego dochodzi bardzo silne zadymienie. Bardzo łatwo zachłysnąć się dymem.

Śmiertelnie się zachłysnąć. Jak wynika z danych MSWiA, tylko w tym roku straż pożarna odnotowała już prawie 39 tys. pożarów traw, w których śmierć poniosły dwie osoby, a 101 zostało rannych. W zeszłym roku tego typu pożary także były bezpośrednią przyczyną śmierci dwóch osób - w 2011 r. ofiar było aż szesnaście.

Co roku strażacy walczą ze zjawiskiem wypalania traw. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowują w marcu i kwietniu. W 2017 roku doszło do prawie 126 tys. pożarów, spośród których aż 38 tys. stanowiły pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w większości spowodowane wypalaniem traw. Do ich ugaszenia wyjechało 266 tysięcy strażaków. Dlatego właśnie MSWiA razem z Państwową Strażą Pożarną zainaugurowały akcję „Stop pożarom traw”. Na specjalnie przygotowanej stronie www.stoppozaromtraw.pl można odnaleźć m.in. statystyki dotyczące szkodliwości zjawiska wypalania traw, a także negatywne skutki takich zdarzeń.

- Kampania ma na celu uświadomienie jak niekorzystne dla środowiska jest wypalanie traw, będące przyczyną setek tysięcy pożarów, w których ludzie tracą dorobek całego życia, a nawet ponoszą śmierć - ostrzega ministerstwo.

A pożary traw to także duże straty finansowe. Potrafią one w bardzo szybkim tempie przenieść się na pobliskie lasy i zabudowania. Nawet jeżeli ograniczają się do tzw. “nieużytków” to każda akcja gaśnicza kosztuje. Straty, które są spowodowane pożarami traw w 2017 roku, oszacowano na ponad 10 mln złotych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto