Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkółka leśna w Dobrzycy. Tam, gdzie ałycza kwitnie najpiękniej

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Szkółka leśna w Dobrzycy
Szkółka leśna w Dobrzycy Fot. Agnieszka Świderska
Szkółka leśna w Dobrzycy jest jedną z piętnastu szkółek na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Wśród nich jest jedną z najpiękniej położonych. Nawet wiosna ma wyjątkową słabość do tego miejsca.

Leśny żłobek - do tego można porównać leśne szkółki. Większość drzew spędza w nich rok, dwa, najwyżej trzy lata. Jak wszędzie są też wyjątki. Sadzonki w szkółce Dobrzycy, podobnie jak w innych szkółkach, pochodzą z leśnej elity. Z najlepszych drzewostanów i drzew rosnących nie tylko na terenie danej dyrekcji, ale całego kraju.

Ta najwyższa elita to drzewa mateczne – w całym kraju jest niewiele ponad 11 tysięcy drzew, które mogą szczycić się tym tytułem. A uznanie drzewa za mateczne przypomina niemal starania o wpisania zabytku na listę UNESCO. Na terenie pilskiej dyrekcji LP tylko nadleśnictwo Kaczory może pochwalić się drzewami matecznymi. Pozostałym musi wystarczyć ich potomstwo, w tym przypadku brzozy brodawkowatej i wiąza szypułkowego.

Drzewa mateczne to najbardziej elitarny, ale nie jedyny dostawca. Większość nasion, które trafia do szkółki, pochodzi z wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych oraz z plantacji nasiennych. Jeżeli chodzi o sadzenie, to leśnicy robią niemal wszystko odwrotnie niż rolnicy.

Ziemia musi być żywa - mówi Jarosław Ramucki, leśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. - Im więcej grzybów i bakterii beztlenowych, tym lepiej. Każdy grzyb i każda bakteria ma tu swoje miejsce i zadanie do spełnienia.

Odkryta prawie 140 lat temu mikoryzja czyli głęboka symbioza grzybów i korzeni drzew (także innych roślin) pozwala im rosnąć i prawidłowo się rozwijać. O taką symbiozę coraz trudniej w zniszczonej orkami i nawozami sztucznymi typowo rolniczej glebie. To nie jedyna różnica. Zbiory na polach są co roku. W przypadku szkółki leśnej po roku gotowe do wyjęcia z ziemi jest jedynie sosna. Pozostałe gatunki spędzają w leśnym żłobku więcej czasu.

W Dobrzycy najwięcej jest “maluchów” dębu bezszypułkowego, a po nim sosny i buka. Rośnie tu także najpiękniejsza o tej porze śliwa ałycza na najpiękniejszej prawdopodobnie alei w promieniu 100 kilometrów, rośnie tarnina, czereśnia ptasia, trzemielina, jarzębina, szakłak.

Rosną także modrzewie, jawory, cisy i brekinie. Te dwa ostatnie gatunki wracają na stałe do pilskich lasów. Dla cisa to powrót po wiekach. Z kolei brekinia była już niemal wymarłym gatunkiem. Wśród podopiecznych Jarosława Ramuckiego i pracowników szkółki jest także wnuczka najstarszej polskiej gruszy, która rosła w nadleśnictwie Potrzebowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto