Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bomba ekologiczna z pilskiego lotniska prawie 'rozbrojona'. Wywóz odpadów skończy się w kwietniu

EWA
Kończy się wywóz chemicznych odpadów z lotniska. Było ich 1800 ton; to mniej niż zakładano, ale były bardziej toksyczne

Do końca kwietnia po chemicznych odpadach nielegalnie składowanych w dwóch schronohangarach na pilskim lotnisku nie będzie już śladu. Kończy się bowiem wielka operacja ich wywozu przeprowadzana przez firmę Robac z Bydgoszczy. Obecnie hangary są prawie puste, trzeba je jeszcze zdezynfekować.

- Wywóz przebiegał bez większych niespodzianek - mówi Krzysztof Boniecki, współwłaściciel firmy Robac. - W hangarach było wprawdzie mniej ton chemikaliów niż się spodziewaliśmy, bo około 1800 ton, a zakładano, że może być ich nawet 3 tysiące, ale było z kolei więcej tych niebezpiecznych. Nie mogę powiedzieć jakich, bo raport muszę najpierw przekazać prokuraturze na potrzeby śledztwa i Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska - tłumaczy.

Ruszył wywóz niebezpiecznych odpadów z lotniska w Pile [ZDJĘCIA]

Krzysztof Boniecki przyznaje jeszcze, że większe zróżnicowanie toksyn umieszczonych w beczkach spowodowało, że firma Robac musiała znaleźć więcej odbiorców do ich utylizacji. To na pewno podrożyło koszty całej operacji.

- Może wyjdziemy na zero, może coś zarobimy. Powiem jeszcze, że ten który je tu sprowadził na pewno nie był laikiem. Chemikalia były profesjonalnie zapakowane, choć nie wszystkie opakowania przetrwały próbę czasu - dodaje. Ale na pewno w okolicy hangarów jest już bezpiecznie - zapewnia.

Niebezpieczne odpady zostały odkryte latem 2010 roku. Sprowadził je niejaki Marian M., którym zajęła się prokuratura. Długo trwały negocjacje, kto ma się zająć usunięciem odpadów, bo Marian M., był niewypłacalny. Rzecz rozbijała się o pieniądze. Schrony należą do Agencji Mienia Wojskowego. Po licznych zabiegach władz miasta i posła Adama Szejnfelda toksyny z lotniska Minister Ochrony Środowiska wpisał na listę bomb ekologicznych. W ślad za tym poszły pieniądze na ich usunięcie. Zabezpieczono w sumie 12 mln zł. W październiku 2011 dyrektor gorzowskiego oddziału AMW podpisał umowę z firmą Robac , która wygrała przetarg na wywóz odpadów. Pierwszy transport ruszył 22 października.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

Dodaj ogłoszenie drobne ZA DARMO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto