Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekalog Szejnfelda. Senator PO proponuje pakiet antykryzysowy dla przedsiębiorców, Marcin Porzucek poseł PiS komentuje

Agnieszka Świderska
Senator Adam Szejnfeld proponuje 10-punktowy pakiet antykryzysowy dla przedsięborców
Senator Adam Szejnfeld proponuje 10-punktowy pakiet antykryzysowy dla przedsięborców Fot. Grzegorz Jakubowski
W piątek sejm zajął się rządowym projektem tzw. tarczy antykryzysowej, która ma opierać się na pięciu filarach: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. Jak wyglądałaby tarcza antykryzysowa, gdyby jej autorem był Adam Szejnfeld, były wiceminister gospodarki w rządzie Donalda Tuska? Obecny senator z ramienia PO przedstawił swój antykryzysowy dekalog.

DEKALOG SZEJNFELDA

Zaniechanie należności publicznoprawnych (ZUS, podatki dochodowe itp. – przyp. red). Natychmiastowe zaprzestanie ściągania z firm środków finansowych, które przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na utrzymanie prowadzonej działalności gospodarczej oraz podtrzymanie zatrudnienia. Także upłynnienie środków z VAT zamrażanych dzisiaj przez państwo nawet na 60 dni. Zwroty VAT powinny następować nie dłużej niż po dwóch tygodniach.

Stworzenie dostępu do dotacji oraz preferencyjnych pożyczek i kredytów. W tym zakresie należy pilne wspomóc fundusze pożyczkowe oraz banki, które powinny stać się ogniwami realizacji tego zadania.

Współfinansowanie przez państwo wynagrodzeń pracowników. Przejęcie, na określonych warunkach, finasowania całości lub części wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstw, które nie zaprzestaną działalności, lub jedynie ją zawieszą. Nie tylko pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, ale także samozatrudnionych oraz pracujących na umowach o dzieło i na umowach zlecenie.

Uelastycznienie działalności kredytowej banków Wynegocjowanie z bankami długich karencji oraz zwiększenia elastyczności w spłatach wcześniej zaciągniętych kredytów, a także udzielanie nowych linii kredytowych. W tym celu państwo powinno udzielić gwarancji oraz wsparcia także i bankom.

Zwiększenie elastyczności prawa pracy. Na cały czas walki ze skutkami epidemii należy zwiększyć elastyczność prawa pracy, co najmniej prawa wewnątrzzakładowego (np. układy zbiorowe pracy), ale także i prawa kodeksowego.

Przejęcie przez państwo płatności chorobowego. Państwo powinno bezwzględne przejąć płacenie chorobowego od 1 dnia niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby związanej z epidemią koronawirusa. Hospitalizacja lub kwarantanna z tego powodu powinna być pokrywana pracownikom w 100%.

Przejęcie niektórych należności cywilnoprawnych. W ramach utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstw, zwłaszcza tych najmniejszych, należy rozważyć przejecie finasowania niektórych należności cywilnoprawnych takich, jak opłaty czynszu, rachunki za energię i wodę.

Złagodzenie rygorów zamówień publicznych. Powinny być wprowadzone zmiany mające na celu ochronę stron umowy o zamówienie publiczne w przypadku niemożności dotrzymania warunków umów spowodowanych okolicznościami związanymi ze skutkami epidemii.

Odbiurokratyzowanie procedur. Dużym problemem dla firm jest nadmierna biurokracja, sprawozdawczość oraz nowe obowiązki. Nikt teraz nie ma na to czasu, a przede wszystkim wystarczającej liczby kompetentnych pracowników. Firmy zewnętrzne natomiast (kancelarie prawne, biura rachunkowe) ograniczają, a nawet zaprzestają działalności.

Złagodzenie wymogów w zatrudnianiu pracowników, w tym obcokrajowców. Trzeba zmniejszyć rygoryzmy związane zatrudnianiem pracowników krajowych. Należy pilnie zmienić także przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców. Ci, którzy są w Polsce powinni mieć możliwość dalszej pracy bez względu na swój status prawny, a ci, którzy chcieliby przyjechać i pracować powinni i owszem przejść drobiazgowe procedury dotyczące ich zdrowia, ale już te dotyczące zatrudnienia powinny być maksymalnie uproszczone i przyspieszone.

Komentarz Marcina Porzucka, posła PiS

Najważniejszą sprawą na dziś jest zdrowie Polaków, ale w najbliższych dniach przyjmiemy rozwiązania dotyczące gospodarki. Mam nadzieję, że ponad politycznymi podziałami. Tarcza antykryzysowa to działania warte ponad 200 mld zł. To wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie np. czasowego współfinansowania części wynagrodzenia. Prezydent Andrzej Duda postuluje również zwolnienie z obowiązku płatności składek ZUS przez najbardziej dotkniętych przedsiębiorców.

Pomijając zbędny mentorski ton, pomysły Adama Szejnfelda ogólnie idą w dobrym kierunku. Szkoda, że część z nich to licytowanie się z rządem w zakresie bezdyskusyjnie słusznych rozwiąza

ń. Gdy był wiceministrem gospodarki w czasie kryzysu który dotknął polskie firmy, nie wdrożył rozwiązań będących choć namiastką tego co proponujemy, a tym bardziej tego o co sam dziś wnioskuje nie ponosząc żadnej odpowiedzialności budżetowej. Chyba, że ponownie jest za likwidacją 500+ czy wydłużeniem wieku emerytalnego. Mało miejsca poświęcił elastycznemu prawu pracy. Szkoda, bo to ważne dla pracowników. Mam również wątpliwości co do liberalizacji zatrudniania obcokrajowców. W wielu branżach to ważne ogniwo, ale najważniejszym wyzwaniem po wyhamowaniu epidemii musi być przede wszystkim utrzymanie miejsc pracy dla Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto