Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pakiet Startowy PO: pół roku bez ZUS i kredyt podatkowy

Agnieszka Kledzik
A. Szejnfeld przedstawił Pakiet Startowy PO
A. Szejnfeld przedstawił Pakiet Startowy PO Agnieszka Kledzik
Adam Szejnfeld przedstawił Pakiet Startowy PO. Zwolnienie z płacenia ZUS przez pierwsze pół roku oraz kredyt podatkowy na dwa lata - to główne założenia "Pakietu Startowego", opracowanego przez Adama Szejnfelda.

"Pakiet Startowy" Adama Szejnfelda wkrótce trafi do Sejmu. Poseł z Piły zaprezentował główne założenia nowej ustawy, która ma ułatwić start zawodowy absolwentom oraz zachęcić osoby powyżej 50. roku życia do zakładania własnej działalności gospodarczej. Proponuje w rządowej ustawie wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy. Jak tłumaczy, jest to w interesie państwa, aby zachęcać obywateli do podejmowania aktywności zawodowej.

- Rozpoczęcie działalności gospodarczej dla młodych ludzi lub starszych może być trudne, ryzykowne i kosztowne - wyjaśnia Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej.

>>> Zobacz też: Marszałek wspiera Strefę Przemysłową w Pile

Ale z tego Pakietu Starotwego PO będzie mógł skorzystać ten, kto rozpoczyna działalność lub ją wznawia po 3 latach od zamknięcia firmy.

Wakacje ubezpieczeniowe
Adam Szejnfeld chce zwolnić początkujących przedsiębiorców z płacenia składki ZUS... ale tylko przez pierwsze pół roku. W tym czasie taka osoba byłaby jednak nieubezpieczona.

- Dlatego proponujemy pół roku, a nie 10 lat, aby ktoś, kto złamie nogę później nie chodził z pretensjami i szukał kto zapłaci za jego leczenie w szpitalu - mówi Adam Szejnfeld. - Chodzi o wolność, dajemy ludziom wolność w wyborze w decyzji - podkreśla poseł Platformy Obywatelskiej.

Początkujący przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce płacić składkę czy nie. Także dobrowolnie może zadecydować o dwuletniej uldze w składkach na ubezpieczenie społeczne. Projekt zakłada, że było to 20 proc. od wysokości płacy minimalnej, która od początku tego roku wynosi 1680 złotych.

- W tym czasie przedsiębiorca płaciłby mniejszy ZUS, ale korzystałby już ze wszystkich świadczeń, w tym zdrowotnych w stu procentach - dodaje poseł.

Kredyt podatkowy
Początkujący przedsiębiorca mógłby złożyć oświadczenie w miejscowym Urzędzie Skarbowym, że nie chce płacić podatku przez pierwsze dwa lata od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Te podatki trzeba będzie jednak zapłacić. Od trzeciego roku działalności, przez 5 lat w równych wysokościach po 20 proc. wartości pomocy.

- Z tym nie będą się wiązały także koszty takie, jakie się ponosi w przypadku kredytu, nie trzeba będzie płacić odsetek - wyjaśnia Szejnfeld.

Z kredytu podatkowego można skorzystać już teraz, ale jest szereg obwarowań, które trzeba spełnić, między innymi prowadzić działalność minimum 10 miesięcy i zatrudniać co najmniej 5 pracowników. Ta nowa propozycja rządowa miałaby być skierowana do wszystkich początkujących przedsiębiorców.

- Taki człowiek ma nie płacić na rzecz państwa, tylko kumulować pieniądze, aby się zakotwiczyć i usamodzielnić na rynku - przekonuje.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto