18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: ulica Bohaterów Stalingradu przed wojną. Sprawdź, co się zmieniło

Dorota Bonzel
Spacer ulicą Bohaterów Stalingradu w Pile
Spacer ulicą Bohaterów Stalingradu w Pile Dorota Bonzel
Z czasów przedwojennych przy ulicy Bohaterów Stalingradu w Pile zachował się tylko jeden budynek. Sprawdź, co kiedyś mieściło się w tym miejscu.

Wyjątkowy spacer po mieście zorganizowało Towarzystwo Miłośników Piły. W sobotę wraz z historykiem Maciejem Usurskim można było przejść ulicą Bohaterów Stalingradu i odkryć ją na nowo. Mimo mrozu i padającego śniegu z zaproszenia skorzystało kilkanaście osób.

Co takiego było wyjątkowego w tym spacerze. Przede wszystkim to, że trzeba było uruchomić swoją wyobraźnię. Usurski opowiadał, co przy Bohaterów Stalingradu znajdowało się przed wojną.

- To, co będę opowiadał, będą musieli sobie państwo wyobrazić, ponieważ z tamtego okresu zachował się tylko jeden budynek. Dziś mieści się w nim Centrum Aktywizacji oraz przedszkole. Pozostałe zostały zniszczone lub rozebrane po wojnie - zapowiedział już na początku spaceru historyk.

Ci, którzy mieli problem z wyobrażeniem sobie miejsc, o których opowiadał przewodnik, mogli na zakończenie spaceru obejrzeć prezentację zdjęć starej Piły.

Wycieczka wyruszyła spod placu Zwycięstwa, a zakończyła spacer przy skrzyżowaniu z ulicą Okrzei. Dlaczego w ogóle miłośnicy Piły wybrali ulicę Bohaterów Stalingradu?

- Bo tu mieści się nasza siedziba. Chcemy w ten sposób pokazać mieszkańcom gdzie jesteśmy i czym się zajmujemy - tłumaczyła Maria Bochan, szefowa towarzystwa.

Co można było dowiedzieć się podczas spaceru? M.in. to, że dawna ulica łączyła się z al. Wojska Polskiego (dziś ślepy odcinek za "Biedronką" i ulica Okrzei dzielą Bohaterów Stalingradu od głównej ulicy miasta).

Przed wojną ulica, po której w sobotę spacerowali miłośnicy Piły, miała inną nazwę. Nie było jeszcze Bohaterów Stalingradu, to była ulica Fryderyka. Powstała w 1626 roku, po wielkim pożarze miasta. Przyjechał wtedy do Piły sekretarz królowej Konstancji, który wytyczył Nowy Rynek (dziś plac Zwycięstwa) i pięć odbiegających od niego ulic, w tym ulicę Fryderyka. Odcinek ten był częścią szlaku pocztowego, biegnącego z Berlina do Bydgoszczy.
Przy ulicy znajdowało się gimnazjum żeńskie (dziś Zespół Szkół Ekonomicznych), duży dom handlowy (dziś pasaż, gdzie jest m.in. sklep myśliwski), sklep z samochodami i rowerami, zamieniony później na bank niemiecki (róg Bohaterów Stalingradu i Kilińskiego), kino "Kapitol", sąd krajowy i ziemski (zbudowany w 1825 roku) i więzienie (pozostałości muru więziennego znajdują się przy Zespole Szkół Ekonomicznych).

>>> Zobacz też: RCK Piła: Artur Andrus śpiewał "Piłem w Spale, spałem w Pile"

Po spacerze, zmarznięci miłośnicy Piły, udali się do Centrum Aktywizacji, a potem do siedziby towarzystwa na gorącą herbatę.

Towarzystwo Miłośników Piły zapowiada już kolejny spacer. Tym razem będzie można zwiedzić Urząd Miasta, Szkołę Policji i być może budynek PGNiG. O terminie spaceru po Pile poinformujemy.


Relację ze spaceru przeczytasz też w Tygodniku Pilskim.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto