Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilscy radni mają problem z wypełnianiem oświadczeń majątkowych

Agnieszka Kledzik
Urząd Skarbowy w Pile podsumował kontrolę oświadczeń majątkowych pilskich radnych miasta. Niemal połowa zawierała błędy.

W sumie skarbówka przejrzała 439 oświadczeń, radnych wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz dyrektorów i kierowników instytucji samorządowych. 193 oświadczenia zawierały błędy. Drobne uchybienia.

- 21 oświadczeń wytypowano do dalszych czynności sprawdzających, to są najczęściej przypadki gdzie nie wykazano dochodu w zeznaniu rocznym, a pojawia się on w oświadczeniu majątkowym lub odwrotnie, urząd musi te dokumenty skonfrontować by sprawdzić, czy nie powstanie obowiązek zapłaty podatku - tłumaczy Andrzej Jaroszewicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile.

Radni mają obowiązek co roku składać oświadczenia majątkowe. Są to podstawowe informacje o ich dochodach oraz stanie zamożności. Te oświadczenia są jawne. Zawsze są umieszczanie na stronach internetowych starostwa czy urzędu miejskiego.

- Nie są to jednak poważne błędy, a radni już otrzymali informacje o nieprawidłowościach, które zauważył urząd skarbowy i muszą je skorygować - dodaje Rafał Zdzierela, przewodniczący rady miasta w Pile.

Choć sam przewodniczący błędu nie popełnił, twierdzi, że w przeszłości mu się zdarzało wypełnić coś błędnie.

- Druki oświadczeń majątkowych nie są precyzyjne i wielu radnych wprowadzają w błąd - dodaje przewodniczący.

Urząd Skarbowy potwierdza, że pozostałe uchybienia są raczej drobne.

- Najczęściej spotykamy się z tym, że nie są podane wartości rynkowe nieruchomości lub nie ma powierzchni działki na której stoi dom, także przy kwotach kredytu pojawiają się błędy, ktoś wpisuje wartość początkową, podczas gdy powinna być kwota pozostała do spłacenia - tłumaczy naczelnik.

Ponadto wielu nawet doświadczonych samorządowców nie radzi sobie z wyceną swoich mieszkań. Z oświadczenia radnego Czesława Jopka wynika, że dom o powierzchni ponad 600 metrów na dużej działce wart jest... 300 tysięcy złotych. 54 metrowe mieszkanie Pawła Dahlke kosztuje zaś... 150 tysięcy złotych. Podczas gdy w oświadczeniu należy wpisać wartość rynkową nieruchomości.

- Jeżeli ktoś ma problemy z wypełnieniem oświadczenia majątkowego, może skorzystać z pomocy naszego pracownika - zapewnia Andrzej Jaroszewicz.

Oświadczenia po korektach zostaną umieszczone na stronie internetowej miasta i starostwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto