Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieca twarz małej ojczyzny. Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Wysoka

RED
Koło Gospodyń Wiejskich w Czajczu

Historia naszego koła zaczyna się z końcem lat 60-tych. Pierwszą przewodniczącą była Maria Koza. Odbywały się kursy szycia, gotowania i pieczenia. Marię Kozę na fotelu przewodniczącej zastąpiły później Alicja Kowalska i Bernadetta Nowak. Koło miało kilkuletnią przerwę w działalności. 2 lipca 2007 r. nastąpiła reaktywacja pod egidą Jadwigi Nowakowskiej. Od 28 stycznia 2016 r. organizacji przewodniczy Anetta Słowińska. 18 grudnia 2018 r. KGW Czajcze zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Zrzesza 38 kobiet, w tym cztery honorowe członkinie. Siedziba Koła mieści się w świetlicy wiejskiej w Czajczu: Czajcze 16 A, 89-320 Wysoka.

Działalność koła to realizacja celów i zadań wynikających ze statutu Koła. KGW jest obok OSP jedną z dwóch organizacji pozarządowych działających w sołectwie, które są odpowiedzialne za życie kulturalne wsi. Większość pań zrzeszonych w Kole zarejestrowanym w KR KGW, wcześniej działała w KGW będącym nie-formalnym (zwykłym) stowarzyszeniem. To aktywistki, które dały się poznać nie tylko w swoim lokalnym środowisku, ale w całym regionie i poza nim. Zawsze aktywnie współdziałały przy organizacji dożynek. Zapewniały oprawę kulinarną imprezy, a także przygotowywały wieńce dożynkowe, które zwyciężały nie tylko na Gminnym i Powiatowym Święcie Plonów, ale zdobywały także, i to trzykrotnie, najwyższe laury na dożynkach wojewódzkich.

To również urodzone organizatorki wielu lokalnych imprez jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy zabawa karnawałowa. Współorganizują również dla mieszkańców wyjazdy krajoznawczo-integracyjne i turystyczno-ogrodnicze. Dbając o wizerunek swojej wsi panie z KGW Czajcze włączają się w prace społeczne i po-rządkowe w sołectwie.

Z powodzeniem pozyskują dofinansowania, m.in. w 2020 roku KGW otrzymało ze środków unijnych za pośrednictwem LGD “Krajna Nad Notecią” ponad 13 tysięcy na realizację projektu “Smaki tradycji”. Dzięki tym środkom Koło zorganizuje imprezy plenerowe dla mieszkańców Czajcza i gminy Wysoka oraz zakupi sprzęt niezbędny do organizacji przedsięwzięć.
Koło Gospodyń Wiejskich w Czajczu Historia naszego koła zaczyna się z końcem lat 60-tych. Pierwszą przewodniczącą była Maria Koza. Odbywały się kursy szycia, gotowania i pieczenia. Marię Kozę na fotelu przewodniczącej zastąpiły później Alicja Kowalska i Bernadetta Nowak. Koło miało kilkuletnią przerwę w działalności. 2 lipca 2007 r. nastąpiła reaktywacja pod egidą Jadwigi Nowakowskiej. Od 28 stycznia 2016 r. organizacji przewodniczy Anetta Słowińska. 18 grudnia 2018 r. KGW Czajcze zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Zrzesza 38 kobiet, w tym cztery honorowe członkinie. Siedziba Koła mieści się w świetlicy wiejskiej w Czajczu: Czajcze 16 A, 89-320 Wysoka. Działalność koła to realizacja celów i zadań wynikających ze statutu Koła. KGW jest obok OSP jedną z dwóch organizacji pozarządowych działających w sołectwie, które są odpowiedzialne za życie kulturalne wsi. Większość pań zrzeszonych w Kole zarejestrowanym w KR KGW, wcześniej działała w KGW będącym nie-formalnym (zwykłym) stowarzyszeniem. To aktywistki, które dały się poznać nie tylko w swoim lokalnym środowisku, ale w całym regionie i poza nim. Zawsze aktywnie współdziałały przy organizacji dożynek. Zapewniały oprawę kulinarną imprezy, a także przygotowywały wieńce dożynkowe, które zwyciężały nie tylko na Gminnym i Powiatowym Święcie Plonów, ale zdobywały także, i to trzykrotnie, najwyższe laury na dożynkach wojewódzkich. To również urodzone organizatorki wielu lokalnych imprez jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka czy zabawa karnawałowa. Współorganizują również dla mieszkańców wyjazdy krajoznawczo-integracyjne i turystyczno-ogrodnicze. Dbając o wizerunek swojej wsi panie z KGW Czajcze włączają się w prace społeczne i po-rządkowe w sołectwie. Z powodzeniem pozyskują dofinansowania, m.in. w 2020 roku KGW otrzymało ze środków unijnych za pośrednictwem LGD “Krajna Nad Notecią” ponad 13 tysięcy na realizację projektu “Smaki tradycji”. Dzięki tym środkom Koło zorganizuje imprezy plenerowe dla mieszkańców Czajcza i gminy Wysoka oraz zakupi sprzęt niezbędny do organizacji przedsięwzięć. Fot. UM Wysoka/Archiwum KGW/Agnieszka Świderska
-- Bez nich trudno dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek sołecką czy gminną uroczystość - to burmistrz Wysokiej Artur Kłysz o kołach gospodyń wiejskich działających na terenie gminy. Przedstawiamy te niezwykłe kobiety, które będą również bohaterkami najnowszego wydawnictwa Głosu Wielkopolskiego poświęconego właśnie działalność KGW na terenie Wielkopolski.

Gmina Wysoka - to tutaj jak w soczewce skupiają się historie wielkich rodów po których pozostały dziś pałace, dworki i urokliwe parki. To także, a może nawet przede wszystkim, historia pisana ziemią.

Siedziba gminy – Wysoka, należy do najstarszych osad na terenie historycznej Krajny. Pojawia się już w dokumentach z 1260 r., co pozwala przypuszczać, że życie kwitło tu już wcześniej. Prawa miejskie Wysoka nabyła w 1521 roku. Przez kilka wieków była własnością szlachecką. W dziejach miasta szczególnie zapisała się Apolonia ze Smoguleckich Tuczyńska, która w 1695 r. sprowadziła Zakon Kanoników Regularnych Reguły św. Augustyna oraz była fundatorką klasztoru i kościoła, które istnieją po dziś i są jedną z większych atrakcji turystycznych.

Na przestrzeni dziejów miasto przeżywało upadki m.in. wielki pożar, który w 1846 r. strawił prawie całą Wysoką, ale i wzloty – na początku XX w. miasto zostało zelektryfikowane i skanalizowane.

W okresie Powstania Wielkopolskiego Wysoka była najdalej wysuniętym na północ ośrodkiem prowadzącym “bój o niepodległość”. Najtragiczniejszym wydarzeniem wojny światowej była egzekucja 19 mieszkańców dokonana przez hitlerowców w październiku 1939 r. Od 1 stycznia 1999 r. miasto i gmina należą do powiatu pilskiego i województwa wielkopolskiego.

Gminę tworzy 12 sołectw: Bądecz, Czajcze, Jeziorki Kosztowskie, Kijaszkowo, Młotkowo, Mościska, Rudna, Stare, Tłukomy, Wysoczka. Wysoka Mała oraz miasto Wysoka. Gmina ma charakter rolniczy. Użytki rolne zajmują ok. 80 procent całej powierzchni. Przeważają dobre gleby III i IV klasy. Przez teren gminy przebiega droga nr 190, a tuż przy jej granicy droga nr krajowa 10, która w ciągu najbliższych kilku lat ma być drogą ekspresową.

Wędrówka po Ziemi Wysockiej to świat majątków ziemskich i folwarków. Można podziwiać piękno pałaców w Gmurowie, Mościskach i Czajczu oraz dworków w Młotkowie i Tłukomach. Koniecznie trzeba zobaczyć przepiękne zabytkowe parki podworskie w Młotkowie, Starem, Bądeczu, Tłukomach i Czajczu z liczącymi setki lat dębami, lipami, kasztanowcami, świerkami i modrzewiami. Gmina Wysoka to także miejsce ciekawe przyrodniczo. Można tu spotkać żurawia, bielika, a nawet bociana czarnego. Warto zostać tu na dłużej i skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych. Koniecznie trzeba spróbować miodu, jabłek i wielu innych produktów ekologicznych.

W herbie Wysokiej na czerwonym tle widnieje blankowana wieża z otwartym przejazdem. To symbol wielkiej gościnności i otwartości miasta przed wiekami i współcześnie.

- Koła Gospodyń Wiejskich działają na terenie gminy Wysoka bardzo prężnie. Inicjują szereg wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i warsztatów dla całej lokalnej społeczności. Nie zapominają o najważniejszych rocznych imprezach, takich jak Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dożynki czy Mikołajki. Poprzez swoje działania integrują mieszkańców, utożsamiają z miejscem, w którym przyszło im żyć i pracować, dają poczucie jedności i solidarności. W gminie Wysoka mamy KGW o wieloletnich tradycjach, jak i zupełnie nowe. Wszystkie aktywnie uczestniczą w życiu gminy, aktywnie pozyskują środki zewnętrzne na organizację imprez czy doposażenie świetlic wiejskich, które w większości mają pod swoją opieką. Bez nich trudno dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek sołecką czy gminną uroczystość

- mówi Artur Kłysz, burmistrz Wysokiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto