Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan epidemiologiczny w Pile i Wielkopolsce: 7 przypadków zakażenia koronawirusem w Wielkopolsce, 0 w Pile

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
W sobotę, 14 marca, w Wielkopolsce było siedem stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem
W sobotę, 14 marca, w Wielkopolsce było siedem stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem Fot. Tomasz Hołod
W sobotę, 14 marca, w Wielkopolsce było siedem stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Wśród zakażonych nie ma mieszkańców powiatu pilskiego. Obecnie na terenie powiatu dwie osoby objęte są kwarantanną, a około 120 osób nadzorem epidemiologicznym. W całej Wielkopolsce kwarantanną objęto dotychczas 322 osoby, 52 osoby są hospitalizowane.

Od osób objętych kwarantanną próby do badań pobierane są przez laborantów jeżdżących specjalnymi ambulansami. Laboratorium mikrobiologii i parazytologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonało ponad 150 badań. Od przyszłego tygodnia ma zwiększyć swoje moce.

- Z rezerwy celowej zakupiliśmy dwa aparaty, w tym jeden całkowicie zautomatyzowany oraz dwie wirówki do przygotowania próbek - mówi Andrzej Trybusz, wojewódzki inspektor sanitarny.

O ile nie brakuje ambulansów do pobierania prób, to problemem jest stanowczo zbyt mała liczba ambulansów przeznaczonych do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. Na pięć powiatów - pilski, chodzieski, złotowski, czarnkowsko-trzcianecki i międzchodzki jest tylko jedna karetka. To dlatego w piątek w Pile kierowca z Ukrainy, który zgłosił się z niepokojącymi objawami do Ars Medicalu, musiał czekać na zewnątrz kliniki w towarzystwie policjantów i inspektorów cztery godziny na przyjazd karetki.

- Mam nadzieję, że ta sytuacja się zmieni i to szybko - mówi Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

Kierowca z Ukrainy trafił do szpitala na Szwajcarskiej w Poznaniu, który zostal wyznaczony przez wojewodę jako szpital dedykowany leczeniu i opiece nad pacjentami zarażonymi koronawirusem. Pozostali pacjenci są rozwożeni do innych szpitali.

- Wszystkie oddziały zostaną zamienione w zakaźne i obserwacyjne. W poniedziałek szpital powinien być w pełnej gotowości i dysponować 406 łóżkami dla chorych - mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Drugi taki szpital w Wielkopolsce to szpital ginekologiczno–położnicza na Polnej w Poznaniu, który będzie pełnił funkcję szpitala zakaźnego dla noworodków z podejrzeniem koronawirusa. W klinice na Polnej będzie wydzielony oddział zakaźny z osobnym personelem lekarskim i pielęgniarskim oraz wyodrębniona izba przyjęć służącą segregacji pacjentek. Przenosiny pacjentek do innych szpitali nie okazały się konieczne.

Tymczasem nie wszyscy, którzy rozpoznają u siebie niepokojące objawy pamiętają o tym, by w pierwszej kolejności powiadomić Sanepid. Część z nich będzie szukała pomocy w przychodniach lub na SOR. NFZ uruchomił teleporady dla lekarzy podstawowej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

- Z informacji wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego wynika, że apteki funkcjonują bez zakłóceń, choć występują przejściowe braki w środkach dezynfekujących - mówi Tomasz Stube.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto